İlköğretim IV. sınıf öğrencilerine dinletilen müzik eserlerinin öğrenciler üzerindeki etkileri
Effects of listening to particular music pieces on 4th grade students in primary level
  1. Tez No: 651317
  2. Yazar: DİLARA ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. ENVER TUFAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Sürekli gelişen bir yapıya sahip olan birey, toplum ve çevresini de etkileyerek iletişim halindedir. Bu dinamizmde birey ile çevresi arasındaki ilişkinin sağlıklı kurulabilmesi için eğitimin olması şarttır. Bireye ve topluma bağlı olarak sanatın gelişimi doğru orantılıdır. Sanat ülkelerin birçok anlamda gelişmesi için ana etkenlerden biridir. Sanatın en önemli kollarından biri de ''Müzik Eğitimi'' 'dir. Müzik Eğitimi bireylerin iletişiminde ve gelişiminde önemli olduğu gibi, çocuk gelişimi üzerinde de oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu konu üzerine yapılan birçok çalışma da gösteriyor ki, çocuklarda müzik eğitimi gelişimi onları birçok anlamda olumlu yönde etkilemektedir. Sürekli değişen ve gelişen müzik çeşitliliği, teknolojinin hızla ilerlemesi ve bilgiye erişimin giderek artmasıyla çocukların istedikleri müziğe, şarkıya, sanatçıya ulaşmaları oldukça kolaylaşmıştır. Bu da popüler müziğin gündeminin çok sık yenilenmesine ve eskiyi kolay unutturmasına yol açmıştır. Ülkemizde, ilköğretimin ilk kademesinin 1.,2., ve 3.sınıflarında müzik dersleri sınıf öğretmenleri ile işlerken, 4. sınıfta Müzik Branş öğretmeni tarafından işlenmektedir. Bu nedenle, ilköğretim dördüncü kademeye gelindiğinde öğrencilerin müzik derslerindeki hazır bulunuşluklarında yetersizliklerin olduğu görülmüştür. Öğrencilerin müzik dinleme eğilimlerinin, ağırlıklı olarak sosyal medyadaki yeni dönem popüler sanatçılar yönünde olduğu gözlemlenmiştir. Öğrencilerin dinledikleri müziklerin, onları bilişsel, duyuşsal ve sosyal anlamda etkilediği ve karakter oluşumlarında önemli bir yere sahip olduğu bilinmektedir. Bu bağlamda, bu yüksek lisans tezi İlköğretim IV. sınıf öğrencilerine dinletilen dört farklı müzik dönemine ait eserlerin öğrenciler üzerindeki etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma yapısı gereği betimsel bir çalışmadır ve araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma gurubunu Ankara Emel Önal İ.O. 4-B sınıfı, Ankara Cahit Zarifoğlu İ.O. 4-C sınıfı ve Ankara Özel Zeka Kuşağı Koleji İ.O. 4-A sınıfı oluşturmaktadır. Bu çalışma, araştırmacının hazırlamış olduğu, likert tipi ve çoktan seçmeli soruların oluşturduğu anketin uygulanmasıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma İlköğretim IV. sınıf öğrencilerine dinletilen müzik eserlerinin öğrenciler üzerindeki etkilerini ortaya koymak ve bu alanda literatürde bulunan eksikliğin giderilmesine katkı sağlaması açısından oldukça önemlidir.
Özet (Çeviri)
The individual, who possesses a constantly evolving structure, is in a state of communication by affecting the society and surrounding environment as well. In this dynamism, it is essential to be educated in order to establish a healthy relationship between the individual and his / her environment. By acknowledging the dependence of the individual and society, the development of art is directly proportional. Art is one of the main factors for the development of countries in many ways. One of the most important branches of art is 'music education'. Music education is vital in the communication and development of individuals; also it has a very important place in Child Development. Many studies on this subject indicate that the children's progress in music acquisition affects them positively in many ways. With the constantly altering and evolving diversity of music, the rapid advancement of technology and the cumulative access to information, it has become unchallenging for children to reach the music, song and artist they desire. This has led to a frequent renewal of popular types of music and an easy forgetting of the old. At the first level of primary education in our country, students in 1st, 2nd and 3rd grades acquire knowledge of music in classrooms with Classroom Teachers, while 4th grade students are taught by music teacher. Therefore, by the 4th level of primary education, students' preparation in music lessons was found to be inadequate. It has also been observed that students ' preferences in listening to music are the new generation popular artists on social media. The music which is desired by students affects them in Cognitive, Affective and social terms and plays an important role in their character formation. In this context, this master's thesis was designed to determine the effects of four different periods of music on 4th grade students in primary levels. It is a descriptive research by its nature and a screening model has been applied. The groups of study for the purpose of research have been formed from Ankara Emel Önal I.O. 4-B Class, Ankara Cahit Zarifoğlu I.O. 4-C Class and Ankara Özel Zeka Kuşağı Koleji I.O. 4-A class. The research is carried out by applying likert scale and multiple choice questions prepared by the researcher. To demonstrate the effects of the musical works on the Elementary IV students and to contribute to the elimination of the deficiencies in the literature in this field, this Research is crucial.