An analysis of middle school students' generalization of linear patterns
Ortaokul öğrencilerinin doğrusal örüntüleri genellemelerinin incelenmesi
- Tez No: 605953
- Danışmanlar: PROF. DR. MINE ISIKSAL BOSTAN, DOÇ. DR. ZELHA TUNÇ PEKKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu çalışmanın amacı altıncı, yedinci ve sekizinci sınıf öğrencilerinin doğrusal örüntüleri aritmetik genelleme, cebirsel genelleme ve naif tümevarım kullanarak genelleme süreçlerini incelemektir. Genelleme süreçlerini incelemeye ek olarak, bu çalışma aynı zamanda genelleme süreçlerinin sınıf seviyelerine göre gösterdiği farklılıklara da odaklanmaktadır. Bu çalışmada nitel durum çalışması deseni kullanılmıştır. Veriler 2015-2016 akademik yılının bahar döneminde beş altıncı sınıf, dört yedinci sınıf ve beş sekizinci sınıf öğrencisinden toplanmıştır. Veri kaynaklarını Örüntü Testi ve bireysel görüşmeler oluşturmaktadır. Bulgular, (i) sadece cebirsel genelleme stratejileri, (ii) aritmetik genelleme ve cebirsel genelleme stratejilerinin kombinasyonu, (iii) aritmetik genelleme ve naif tümevarım stratejilerinin kombinasyonu ve (iv) aritmetik genelleme, cebirsel genelleme ve naif tümevarım stratejilerinin kombinasyonunu içeren dört tür genelleme sürecini ortaya çıkarmıştır. Bulgular, öğrencilerin sınıf düzeyine göre incelendiğinde, aritmetik genelleme ve cebirsel genelleme kombinasyonunun tüm sınıf seviyelerinde en sık yapılan genelleme süreci türü olduğunu, aritmetik genelleme, cebirsel genelleme ve naif tümevarım kombinasyonunun ise en az yapılan genelleme süreci olduğunu göstermiştir. Ayrıca, sadece cebirsel genelleme stratejilerini içeren genelleme süreci türü yalnızca altıncı sınıf düzeyinde görülmüştür. Ek olarak, altıncı, yedinci ve sekizinci sınıf seviyesindeki öğrencilerin örüntünün yakın terimlerini bulmak için aritmetik genelleme stratejisini kullandıkları, uzak terimleri veya genel terimi bulmak için ise ya cebirsel genelleme stratejileri yada naif tümevarım stratejilerini kullandıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study was to explore sixth, seventh, and eighth grade students' generalizations of patterns using arithmetical generalization, algebraic generalization, and naïve induction. In addition to studying their generalization process, the study also focuses on how this process of generalization differs according to their grade level. The study employed a qualitative case study design. The data were collected from five sixth grade, four seventh grade, and five eighth grade students during the spring semester of the 2015-2016 academic year. Data were collected through the Pattern Test and individual interviews. The findings revealed the use of four generalization approaches: (i) algebraic generalization strategies only, (ii) a combination of arithmetical generalization and algebraic generalization strategies, (iii) a combination of arithmetical generalization and naïve induction strategies, and (iv) a combination of arithmetical generalization, algebraic generalization, and naïve induction strategies. It was found that the combination of arithmetical generalization and algebraic generalization was the most frequent generalization approach, while the combination of arithmetical generalization, algebraic generalization, and naïve induction was the least frequent ones used by the students in all grade levels in this study. Moreover, the use of algebraic generalization strategies only was observed by the sixth graders only. It was also seen that sixth, seventh, and eighth-grade students used arithmetical generalization strategies in order to find near terms of the pattern. In order to find the far terms or the general term, they either used algebraic generalization strategies or naïve induction strategy.