Çin'in Afrika'daki enerji politikaları
Chinese energy policy in Africa
  1. Tez No: 605962
  2. Yazar: BERK ÇETİNTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELALETTİN SENCER İMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Enerji, Uluslararası İlişkiler, Economics, Energy, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Çin uygarlığı milattan önceki döneme kadar uzanan tarihi ile tarihin her döneminden dünyayı etkileyen bir devlet olmuştur. Çin Halk Cumhuriyeti'nin 1 Ekim 1949 yılından komünist anlayışla kurulmasıyla beraber 1978 yılındaki ekonomik reformlarla beraber yaşadığı ekonomik büyümesi sonucu artan enerji talebinin nasıl karşıladığına bu çalışmada yanıt aranacaktır. Afrika'nın kaynaklarının tarih boyunca sömürülmesi sonucu dünyanın geneline göre geri kalmışlığı tarihsel olarak açıklanacaktır. Çin-Afrika ilişkilerinin tarihsel olarak gelişimi, Çin'in Afrika'da uyguladığı stratejiler analiz edilecek ve Çin'in artan enerji talebini karşılamasında Afrika'nın konumu ele alınacaktır. Çin'in Afrika'daki yatırımlarının Afrika halklarına etkisi ve Çin-Afrika ilişkilerinin dünya kamuoyundaki yansımaları değerlendirilecek ve çözüm önerileri sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
Chinese civilization has been a state that affected the world from all periods of history with its history dating back to pre-Christ period. In this study, it will be sought to answer the increasing demand for energy as a result of the economic growth of the Republic of China that was established since October 1, 1949 with the communist understanding and the economic reforms of 1978. The exploitation of Africa's resources throughout its history will historically be explained the backwardness of the world entirely. The historical development of Sino-African relations, China's strategies in Africa will be analyzed and Africa's position in meeting China's growing energy demand will be discussed. The impact of China's investments in Africa on African people and the reflections of China-Africa relations on the world public opinion will be evaluated and solutions will be presented.