Zaman gecikmeli ve belirsiz yapay sinir ağlarının kararlılık analizi
Stability analysis of uncertain neural networks with time delays
  1. Tez No: 606018
  2. Yazar: ÖZLEM FAYDASIÇOK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEMAL ÇİÇEK, PROF. DR. SABRİ ARIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu doktora tez çalışmasında, ağ parametreleri belirsizlik içeren çoklu zaman gecikmeli ve ayrık zaman gecikmeli yapay sinir ağı modellerinin robust asimtotik kararlılığının Lyapunov analizi gerçekleştirilmiştir. Homeomorfizm ve Lyapunov kararlılık teoremleri yardımıyla gecikmeli yapay sinir ağlarının denge noktasının varlığını, tekliğini ve global asimtotik kararlılığını sağlayan yeni yeterli koşullar elde edilmiştir. Bu kararlılık koşulları elde edilirken, yapay sinir ağına ait belirsiz sistem matrisleri içi yeni bir üst norm sınırı geliştirilmiş ve üst norm sınırı sayesinde ayrık zaman gecikmeli yapay sinir ağlarının robust kararlılığını sağlayan yeni koşullar elde edilmiştir. Kararlılık koşullarının elde edilmesinde Lipschitz ve monoton artan aktivasyon fonksiyonları kullanılmıştır. Bu çalışmada elde edilen robust kararlılık koşulları özellikle iki açıdan önemli üstünlüklere sahiptir : Birincisi, bu yeni koşulların zaman gecikmelerinden bağımsız olarak ifade edilebilmiş olmalarıdır. İkincisi ise, kararlılık sonuçlarının sadece yapay sinir ağı parametrelerine bağlı olarak ifade edilebilmeleridir. Bu iki önemli üstünlük, sunulan kararlılık koşullarının geçerliliğini kolayca test edilmesine olanak sağlar. Bu tezin son aşamasında ise, bu tez kapsamında edilen koşulların daha önce literatürde yayınlanmış sonuçlara göre üstünlüklerini göstermek için sayısal örnekler yardımıyla bir karşılaştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we have carried out the Lyapunov stability analysis of neural systems possessing multiple and discrete time delays with uncertain parameter values. By using the Homeomorphism and Lyapunov stability theorems, we have obtained new results for the existence and uniqueness and global asymptotic stability equilibrium point for various clasesses of dynamical neural networks. When obtaining some of stability results of this thesis, we have derived a novel and improved upper bound norm of uncertain system matrices of neural networks. After introducing an alternative novel upper bound norm, we have obtained new sufficient criteria for neural networks including discrete and multiple time delays. In establishing the obatined stability results, Lipschitz and monotonically increasing activation functions have been used. The conditions presented in this thesis have two important advantages over robust stability of neural networks. Firstly, stability criteraia presented in the thesis are independently of time delay parameters. Secondly, these stability results can only be stated in terms of the parameters of neural networks. These advanteges of the results provide us to easily test the established stability conditions. Finally, we have compared our results with the previous literature results by studying some constructive examples to indicate the advanteges of the proposed stability criteria.