Şehir içi doğal gaz hatlarının bilgisayar destekli optimizasyonu
Computer aided optimization of in-city natural gas lines
  1. Tez No: 606020
  2. Yazar: MEHMET ERTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Doğal gazın şehir içerisinde kullanıcıya ulaştırılması için yapılan yatırımlar maliyetli ve bir o kadar da yorucu olduğu gözlemlenmiştir. Gelişen teknolojiye paralel olarak hızla genişleyen şehirlerde, doğal gaz hatlarının ileriye yönelik uygun tasarımının yapılması da zor ve maliyetli olduğu bilinmektedir. Bu bakımdan önemli bir nokta olan doğal gaz hatlarında en uygun boru tasarımının belirlenmesi yatırım maliyetlerini de etkilemektedir. Bu tez kapsamında Uşak ilinde bir mahallede bulunan şebekedeki 100 metrelik hattın öncelikle basınç ölçümleri yapılmıştır. Daha sonra EPDK'nın temel teknik kriterlerine göre uygun çap ve basınç düşümü hesaplamaları GASWorks 9.0 programı yardımıyla 9 farklı metot kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Ölçüm sonuçlarına en yakın metot belirlenerek, şebeke tasarımı için optimum tasarım parametreleri belirlenmiştir. Sonuç olarak; AGA-IGT Improved metodunun en uygun sonuçları verdiği gözlemlenmiştir. Optimum çap hesaplamalarında, imalatı gerçekleştirilen doğal gaz boru çaplarına göre %36,51-60,32 oranında boru çaplarının azaldığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Investments made to deliver natural gas to the user in the city are costly and exhausting. In cities that are rapidly expanding in line with the developing technology, it is difficult and costly to design the natural gas lines for the future. Determining the appropriate pipe diameter in natural gas lines, which is an important point in this regard, also affects investment costs. Within the scope of this thesis, firstly pressure measurements of 100 meters line in a network in Uşak province have been made. Afterwards, suitable diameter and pressure drop calculations according to the basic technical criteria of EMRA were carried out using 9 different methods with the help of GASWorks 9.0 program. Optimal design parameters for network design were determined by determining the method closest to the measurement results. As a result; It has been observed that AGA-IGT Improved method gives the best results. In the optimum diameter calculation, it was observed that the pipe diameters decreased by 36,51-60,32% compared to the produced natural gas pipe diameters.