Destinasyon çekiciliklerinin akış deneyimi, pozitif duygu ve genel memnuniyet üzerine etkisi: Antalya örneği
Effect of destination attributes on flow experience, positive emotion and overall satisfaction: Case of Antalya
  1. Tez No: 606043
  2. Yazar: SEZER KARASAKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAHİR ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Akış deneyimi birçok alanda (örn. web, e-öğrenme, spor) ele alınmıştır. Ancak, akış deneyimini turizm kapsamında ele alan çalışma sayısı oldukça kısıtlıdır. Bu çalışmanın amacı, destinasyon çekicilikleri, akış deneyimi, pozitif duygu ve turistlerin genel memnuniyet düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu amaç doğrultusunda, Antalya Havalimanı Dış Hatlar Terminalinde İngiliz, Alman ve Rus turistlerden 938 kullanılabilir anket toplanmıştır. Keşfedici faktör analizi sonucunda, destinasyon çekicilikleri konaklama hizmetleri, alışveriş ile altyapı ve çevre olarak üç boyut altında toplanmıştır. Akış deneyimi ölçeği ise, odaklanma, öz bilinç kaybı ve zamanın dönüşümü olmak üzere üç boyut oluşturmuştur. Çalışmanın amacına uygun olarak geliştirilen hipotezler, SmartPLS 3 programı ile analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, destinasyon çekicilikleri ile akış deneyimi arasında bir ilişki olmadığını göstermektedir. Destinasyon çekicilikleri ve akış deneyiminin ise genel memnuniyet ve pozitif duygu üzerinde etkili olduğu belirlenmiştir. Bulgulardan yola çıkarak, teorik ve uygulamaya yönelik öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The flow experience has been studied in many fields (e.g. website, e-learning, sport). However, there is a lack of study concentrating on flow experience in tourism context. This study aims to explore relationship between destination attributes, flow experience, positive emotions and overall tourist satisfaction. In accordance with this purpose, 938 usable data were collected from British, German and Russian tourists at Antalya International Airport. According to the exploratory factor analysis results, destination attributes were grouped under three dimensions, namely; accommodation services, shopping and infrastructure and environment. Flow experience scale was grouped under three dimensions as well, namely; focus attention, loss of self-consciousness and time distortion. The developed hypotheses were tested by using SmartPLS 3 software. Results revealed that, there isn't a relationship between destination attributes and flow experience. Destination attributes and flow experience both influence overall satisfaction and positive emotions. Based on the findings, theoretical and practical suggestions were given.