Mâtürîdîlerin naklî delille istidlal yöntemleriمنهج الماتردية في الاستدلال بالدليل النقلي
Inferential methods of Maturidis based on narrative evidence
- Tez No: 606046
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Araştırmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
Bu çalışmada Mâturidî kelam metodu, özellikle naklî delil ile yaptıkları istidlallerdeki ilmî yöntemleri ele alinmaktadır. Maturidî'lerin akla önem verdikleri ve onu nakle önceledikleri bilinmektedir. Bu çalışma ile Maturidî'lerin eserlerinden naklî delillerin derlenmesi, sonrasında ise örnek uygulamalarla istidlâl yöntemlerinin ortaya konulması amaçlamaktadır. Çalışmada, Maturidî'lerin aklî metodu kullanmada orta yol izledikleri, çıkarım yaparken birçok meselede akli delilleri nakli delillerle beraber kullandıkları, naklî delilin olmadığı sevap ve ceza konularında ise aklî delille amel etmedikleri görülmektedir. Bununla birlikte Maturidî Ekolü'nün kendine has kelâmî yöntemi olduğu, bunu İmam Maturidî'nin şekillendirmeye başladığı ve sonrasında ise öğrencilerinin devam ettirdiği görülmektedir. Maturidî Ekolü'nün birçok kelâmî meselesinde Ebû Hanife'nin görüşlerine dayandığı bir gerçektir. Bu durum onların İmam Ebû Hanife'nin kitaplarından temel kuralları aldıklarını ve onlara ilaveler yaparak bazı değişikler ortaya koyduklarını göstermektedir. Ancak bazı meselelerde de Ebû Hanife'ye muhalefet ettikleri görülmektedir. Maturidî Ekolü'nün, naklî delillerin geniş bir şekilde dayandığı marifet teorisinin de temelini oluşturan istidlâl konusunda kendisine has bir metodu olduğu anlaşılmaktadır. ANAHTAR KELIMELERI: Marifet Teorisi, Akıl, Nakıl, Metod, İstidlal, Kelam, Deliller, Hucciyet.
Özet (Çeviri)
In this study, we examine Maturidî theological method, especially scholarly methods of Maturidîs in deductions which they do with narrative evidences. It is known that Maturidîs emphasize reason and prioritize it in comparison to narration. With this study, we aim to gather narrative evidences from Maturidîs' books and put forward their deduction methods with sample practices. This study finds out that they follow middle path in using rational method, while doing deduction in many cases they use rational evidences along with narrative evidences, in the cases which there are no narrative evidences like rewards and punishments they do not act with rational evidences. In addition, it is revealed that Maturidî Theology has its own theological method which was firstly formed by Imam Maturidi and then maintained by his students. It is a fact that Maturidî Theology is based upon the thoughts of Ebû Hanife in many theological cases. This shows that they took main rules from the books of Ebû Hanife, but made additions to them and put forward some amendments. However in some cases they opposed to Ebû Hanife. In conclusion, it is seen that Maturidî Theology has its own method in deduction which also constitutes the basis of marifat theory depending on narrative evidences. KEYWORDS: Marifat Theory, Reason, Narration, Method, Deduction, Theology, Evidences.