Bireylerde gıda güvenliği algısını etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Detecting the factors affecting the food safety perception in the individuals
  1. Tez No: 606067
  2. Yazar: EMİNE ÇİĞDEM TOKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM ÇAĞATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Ekonomi, Food Hygiene and Technology, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Son yıllarda gıda sektöründeki büyüme ve çeşitlilik, tüketicilerin ve üreticilerin bu konuda daha bilinçli ve duyarlı olması gerekliliğini getirmiştir. Buna bağlı olarak da gıda güvenliği ve gıda güvencesi konusu daha önemli hale gelmiştir. Bu çalışmada, Antalya İlindeki bireylerin gıda güvenliği algısını etkileyen faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu faktörler bireylere 42 soruluk hazırlanmış anketlerle alınan yanıtlarla ölçülmüştür. Anketlerde bireylerin tüketim alışkanlıkları, gıda maddesini satın alırken dikkat ettikleri kriterler ve etkilendikleri etmenler, gıda güvenliği ve gıda güvenlik riskleri hakkındaki bilinç düzeyleri vb. konular incelenmiştir. Araştırma bulgularına göre, bireylerin %82,4'ü gıda güvenliği kavramını duydukları,% 51,9'unun gıda güvenliği kavramının anlamını bildiği, % 48,9'u tükettikleri gıdanın bazen güvenli olduğu görüşündedir. Çalışmada % 57,3 oranında birey, gıdaların satıldığı ve üretildiği yerlerde insan sağlığına dikkat edilmediğini belirtmiştir. Bireylerin gıda alışverişini yaparken dikkat ettiği kriterlere baktığımızda bireyler için oldukça önemli olan kriterler, ürünlerin üretim ve tüketim tarihi ve tazeliğinin olduğu görülmektedir. Ayrıca bireyler gıda üretici firmaların denetleyici kurumlar tarafından yeterince denetlenmediğini, mevzuatların eksik olduğunu, cezaların caydırıcı olmadığını düşünmektedir. Bireylerin bir gıda ürünü satın alma davranışında, gıda güvenliğini dikkate alarak güvenilir gıda için daha fazla ücret vermeye razı olduğu ve bu ürünler için % 5-10 oranında fazladan ödemeyi kabul ettiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the growth and diversity in the food sector has led to the need for consumers and producers to be more conscious and sensitive about this issue. Consequently, food safety and food security have become more important. The aim of this study was to determine the factors affecting the food safety perception of individuals in Antalya Province. These factors were measured by the responses of 42 questionnaires. In questionnaires, individuals' habits of consumption, the criteria they have taken into consideration while purchasing food, the factors they are affected, the levels of consciousness about food safety and risks in food safety, etc. subjects have been studied. According to the findings of the study, 82.4% of the individuals heard the concept of food safety, 51.9% of them knew the meaning of the concept of food safety, 48.9% of the individuals think the food they are consuming is sometimes safe. In the study, 57.3% of individuals stated that human health was not taken into consideration when food was produced and sold. When we look at the criteria that individuals pay attention while shopping for food, it is seen that criteria that are very important for individuals are, the production and consumption history and the freshness of the products. In addition, individuals think that food producers are not adequately audited by supervisory agencies, legislation is incomplete, and penalties are not deterrent. It appears that individuals are willing to pay more for safe food, taking food safety, into consideration and willing to overpay 5-10% for these products for a food product as purchase behavior.