Building bridges through inclusive education system: The case of Syrian refugee children in Hatay/TURKEY
Kapsayıcı eğitim sistemi ile köprüler kurmak:Hatay'da yaşayan Suriyeli çocuklar örneği
- Tez No: 606078
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADİR ONUR UNUTULMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Education and Training, Sociology, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
2011 yılının Mart ayında Suriye'de başlayan iç savaş, 8 yıldır milyonlarca Suriye vatandaşının hayatını derinden etkileyerek devam etmektedir. Savaşın en ağır bedelini ödeyenler ise hem halen Suriye içerisinde yaşayan hem de diğer ülkelere göç eden sayıları yaklaşık 5 milyonu bulan Suriyeli çocuklardır. Savaş başladığından günümüze kadar yaklaşık 5,6 milyon Suriyeli kişi savaş ve çatışmadan kaçarak başka ülkelere göç zorunlu olarak göç etmiştir, aynı zamanda 6,2 milyon kişi de Suriye içerisinde yerinden edilmiştir. Suriyeliler zorla yerlerinden edilirken, öncelikli olarak sınır komşuları Türkiye'ye sığınmışlardır. Türkiye 3,6 milyon Suriyeli mülteciye ev sahipliği yaparak, dünya'da en fazla mülteci barındıran ülke konumuna gelmiştir. Türkiye'deki Suriyeli mülteci nüfusunun neredeyse yarısını okul çağındaki çocuklar oluşturmaktadır ve bu durum mülteci eğitiminin önemini oldukça arttırmaktadır. Eğitim, mülteci çocukların maruz kaldıkları negatif durumlarla başedebilmeleri ve göç ettikleri ülkeye uyum sağlayabilmeleri için anahtar bir rol oynamaktadır. Bu çalışmada, 2011 yılından bu yana Türk Hükümetinin Suriyeli mülteci çocukların eğitim ihtiyaçlarını karşılamak için verdikleri hizmetler incelenmiş, mülteci öğrencilere uygulanan farklı eğitim sistemleri ve bu sistemlerin geçici politikalardan kalıcı politikara nasıl dönüştüğü tartışılmıştır. Aynı zamanda eğitime erişimin ve farklı eğitim sistemlerinin Suriyeli mülteci çocukların misafir eden topluma uyum sağlamasında nasıl bir önemi olduğu araştırılmıştır. Son olarak, Hatay'da yapılan saha çalışması ile eğitim hizmetlerinin erişilebilirliği, kalitesi ve kapsayıcılığı tartışılmış, aynı zamanda eğitim sürecinde karşılaşılan zorluklar ve güzel örnekler tespit edilmiştir. Tespit edilen zorluklar ve güzel örnekler üzerinden mevcut mülteci eğitim sisteminin kapsayıcılığının genişletilmesi için çeşitli politika önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The civil war that started in Syria in March 2011 has been continuing for the last 8 years with a profound impact on the lives of millions of Syrian citizens. Syrian children, who are currently living in Syria and those who migrated to other countries, pay the heaviest price. Since the outbreak of the war, approximately 5,6 million Syrian refugees have fled from war and conflict and migrated to other countries. At the same time, 6,2 million people were displaced within Syria. While Syrians have been forcibly displaced, they have sought refuge primarily in their border neighbours, specifically including Turkey. Turkey is home to 3,6 million Syrian refugees which make it the largest refugee-hosting country in the world. Almost half of the Syrian refugee population in Turkey is school-age children, which greatly increases the importance of refugee education in Turkey. Education plays a key role in helping refugee children cope with the negative situations they are exposed to and adapt to the country in which they migrate. In this study, the services provided by the Turkish Government to meet the educational needs of Syrian refugee children since 2011 have been examined, the different education systems applied to refugee students and how these systems have been transformed from temporary policies to permanent policies have been discussed. It also examined how access to education and different educational systems have importance in integrating Syrian refugee children to host society. Finally, the fieldwork conducted in Hatay discussed the accessibility, quality, and inclusivity of education services, and identified the difficulties and good examples encountered in the education process. Through the identified challenges and good examples, various policy recommendations have been made to expand the inclusiveness of the current refugee education system.