Otantik liderliğin iş performansı ve işten ayrılma niyetleri üzerine etkisinde duygusal emeğin rolü
The role of emotional labor in the effect of authentic leadership on job performance and intention to leave
- Tez No: 606077
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN OCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Toros Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu çalışmada, otantik liderliğin çalışanların iş performansı ve işten ayrılma niyeti üzerine etkisinde duygusal emeklerinin aracılık rolünün incelenmesi amaçlanmıştır. Tarama yöntemiyle yürütülen bu araştırma Mersin Tarsus Organize sanayi bölgesinde faaliyet gösteren KOBİ işletmelerinde çalışan 319 kişi üzerinde gerçekleştirilmiştir. Veri toplamak amacıyla, katılımcılara kişisel bilgiler formu, otantik liderlik ölçeği, iş performansı ölçeği, işten ayrılma niyeti ölçeği ve duygusal emek ölçeği kullanılmıştır. Uygulama öncesi ölçeklerin geçerlilik ve güvenirlilik analizleri yapılmıştır. Ölçeklerin uygulanmasından elde edilen veriler, SPSS 25 istatistiksel Analiz programıyla çözümlenmiştir. Analizlerde tanımlayıcı istatistikler frekans (n), yüzde (%), ortalama, standart sapma, minimum ve maksimum değerler olarak belirtilmiştir. Ölçeklerin normal dağılım varsayımına uyup uymadığı çarpıklık ve basıklık katsayılarına bakarak belirlenmiştir. Normal dağılım gösteren değişkenlerin iki grup karşılaştırmalarında bağımsız örneklem t testi kullanılırken üç ve üzeri grupların karşılaştırmalarında tek yönlü varyans analizi (One-way ANOVA) testi kullanılmıştır. Ayrıca otantik liderliğin iş performansı ve işten ayrılma niyetleri üzerine etkileri ve duygusal emeğin aracılık rolünün belirlenmesinde regresyon analizi yapılmıştır. Son olarak aracılık etkisini modern yaklaşımla hesaplamak ve anlamlılığını incelemek için Önyükleme (Bootstrap) yanlılığı düzeltilmiş güven aralığı (Önyükleme YD %95 GA) metodu uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the role of mediating role of emotional labort in the effect of authentic leadership on employees' job performance and intention to leave.This research was conducted with 319 people working in SMEs operating in Mersin Tarsus Organized Industrial Zone. Personal information form, The Authentic Leadership Questionnaire, Job Performance Scale, Intention to Leave Scale and Emotional Labor Scale were used to collect data. The validity and reliability analyzes of the scales were performed before the application. The data obtained from the application of the scales were analysed by the SPSS statistical analysis program. Descriptive statistics were expressed as frequency (n), percentage (%), mean, standard deviation, minimum and maximum values. Whether the scales fit the normal distribution assumption was determined by looking at the skewness and kurtosis coefficients. While independent samples t-test was used for comparison of two groups of variables with normal distribution, one-way ANOVA was used for comparisons of three and more groups. In addition, regression analysis was conducted for the role of emotional labour in the effect of authentic leadership on job performance and intention to leave. Finally, the Bootstrap bias corrected confidence interval (95%) method was applied to calculate the mediation effect with a modern approach and to examine its significance.