Les relations entre le Parti Ouvrier de Turquie et la revue Yön (1961-1965)
Türkiye İşçi Partisi ile Yön dergisi arasındaki ilişkiler (1961-1965)
  1. Tez No: 606099
  2. Yazar: ONUR İŞCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ŞEMSETTİN KUYAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
1960'lı yılların ilk yarısı, Türkiye solu için yeni bir yapılanma dönemi olmuştur. 27 Mayıs Darbesi'nin peşi sıra ortaya çıkan yeni Anayasa ve özgürlük ortamı buna zemin hazırlamıştır. Türkiye İşçi Partisi ve Yön Dergisi bu dönem Türkiye solunun önde gelen iki örgütlenmesi olmuştur. Farklı fikirleri bünyesinde bulunduran bu örgütlenmelerin ilişkisi, 1965 sonrası ortaya çıkacak olan yeni sol hareketleri ve siyasi ortamı anlamak için önemlidir. Çalışmanın temel meselesi bu ilişkiyi inceleyerek bir analizde bulunmaktır.
Özet (Çeviri)
The first half of the 1960s was a reconstruction period for the left of Turkey. The new Constituion afterward the coup d'état 27 Mai established a ground for that. The Workers Party of Turkey (WPT) and the Revue Yön Journal were two main organizations of the left og Turkey. The relationship of these organizations, which include different ideas, is important for understanding the new left movements and political atmosphere that will emerge after 1965. The main issue of the study is to examine this relationship and make an analysis.