Aile işletmelerinde algılanan örgütsel demokrasinin işten ayrılma niyeti üzerine etkisi
The effect of perceived organizational democracy on family business intention to quit
- Tez No: 606108
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERT AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Toros Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırmada,“Aile İşletmelerinde Algılanan Örgütsel Demokrasinin İşten Ayrılma Niyeti Üzerine Etkisi”incelenmiştir. Araştırma, aile işletmelerinde çalışanların algılarına göre, örgütsel demokrasinin işten ayrılma niyeti üzerine etkisini incelemek amacıyla, ilişkisel modelde tasarlanmıştır. Araştırmanın evrenini Mersin ilindeki Tarsus şirketleri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise, Berdan Cıvata A.Ş.'de çalışmakta olan 300 katılımcı arasından basit tesadüfi yöntemle seçilen 300 gönüllü katılımcı oluşturmaktadır. Araştırmada Örgütsel Demokrasi Ölçeği ve İşten Ayrılma Niyeti Ölçeği olmak üzere toplam iki adet veri toplama aracı kullanılmıştır. Tüm istatistiksel analizler SPSS (Statistical Package for the Social Sciences versiyon 25.0.0; SPSS Inc., Chicago, IL, ABD) programı ile yapılmıştır. Analizlerde tanımlayıcı istatistikler frekans (n), yüzde (%), ortalama, standart sapma, minimum ve maksimum değerler olarak belirtilmiştir. Ölçeklerin normal dağılım varsayımına uyup uymadığı çarpıklık ve basıklık katsayılarına bakarak belirlenmiştir. Normal dağılım gösteren değişkenlerin iki grup karşılaştırmalarında bağımsız örneklem t testi kullanılırken üç ve üzeri grupların karşılaştırmalarında tek yönlü varyans analizi (One-way ANOVA) testi kullanılmıştır. Ayrıca Örgütsel Demokrasi Ölçeğinin, İşten Ayrılma Niyeti Ölçeği üzerindeki etkisi için lineer regresyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, The Effect of Perceived Organizational Democracy in Family Companies on intention to quit work "was examined. The study was designed in a correlational model in order to examine the effect of organizational democracy on intention to quit work, according to the perceptions of employees in family companies. The universe of the research consists of the companies in the Mersin Province Tarsus The sample of the research is Berdan Cıvata A.Ş. 300 volunteers selected by simple random method. A total of two data collection tools, Organizational Democracy Scale and Intention to Quit Scale, were used. All statistical analyzes were performed using the SPSS (Statistical Package for the Social Sciences version 25.0.0; SPSS Inc., Chicago, IL, USA). Descriptive statistics were expressed as frequency (n), percentage (%), mean, standard deviation, minimum and maximum values. Whether the scales fit the normal distribution assumption was determined by looking at the skewness and kurtosis coefficients. While independent samples t-test was used in comparison of two groups of variables with normal distribution, one-way ANOVA was used in comparisons of three and more groups. In addition, linear regression analysis was performed for the effect of the Organizational Democracy Scale on the Intention to quit work.