Re-calculation and comparison of sample weights of the Turkey demographic and health surveys
Türkiye nüfus ve sağlık araştırmalarının örneklem ağırlıklarının yeniden hesaplanması ve karşılaştırılması
- Tez No: 606110
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA ADALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Demografi, Kamu Yönetimi, İstatistik, Demography, Public Administration, Statistics
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Nüfus Etütleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Örneklem araştırmaları, tüm dünyada veri toplamak için yaygın olarak kullanılan yöntemlerdir ve geçtiğimiz yüzyıldan beri, nüfus artışı, demografi ve sağlıkla ilgili konularda yaygın olarak uygulanmaktadır. Bu çerçevede, Nüfus ve Sağlık Araştırması, doksandan fazla ülkede düzenlenmekte ve bu program kapsamında Türkiye genelindeki nüfus araştırmaları, 1993 yılından bu yana Hacettepe Üniversitesi Nüfus Etütleri Enstitüsü tarafından uygulanmaktadır. Nüfus ve Sağlık Araştırması kapsamında, örneklem ağırlıklarının hesaplanması zaman içinde değişmiş ve bu metodolojik değişimin nedeni açıklanmamıştır. Bu tez, her bir Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırması'nın ağırlıklandırma yaklaşımındaki değişiklikleri incelemeyi, ağırlık hesaplama yaklaşımı değişikliklerinin seçilmiş temel göstergeler üzerindeki etkilerini gözlemlemeyi, araştırma sonuçlarını karşılaştırırken aynı ağırlıklandırma yaklaşımını kullanmayı ve iki ağırlıklandırma yaklaşımının Nüfus ve Sağlık Araştırması programı çerçevesinde karşılaştırılmasıyla ilgili literatüre katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu tez kapsamında, yeni örneklem ağırlıkları elde edilmiş ve seçilen değişkenler için bazı istatistiksel tablolar üretmek ve bunları mevcut sonuçlarla karşılaştırmak için uygun veri setlerine eklenmiştir. Anketler arasında nokta tahminlerine göre bir örüntü gözlenmemiştir. Küme seviyesi ağırlık yaklaşımında güven aralığı genişlikleri daha yüksek olmasına rağmen, değerleri çok küçük olduğu için bu etkileri göz ardı etmek mümkün olmuştur. Ayrıca, varyasyon katsayısı ve desen etkisi oranı küme düzeyi ağırlıklandırmayla artmıştır. Küme seviyesi yaklaşımı bize daha yüksek örneklem varyansları vermiştir.
Özet (Çeviri)
Sample surveys are widely used methods to collect data all over the world and they have been widely conducted on the issues of population growth, demography and health since the last century. Within this framework, the Demographic and Health Survey (DHS) has been organized in more than 90 countries and nationwide population surveys in Turkey under this program has been implemented by Hacettepe University Institute of Population Studies since 1993. In the DHS Program, the calculation of sampling weights has been changed over time and the reason of this methodological change has not been evaluated. This thesis aims to examine the changes in the weighting approach of each Turkey Demographic and Health Survey, to observe the effects of weight calculation approach changes on the basic selected indicators, to use the same weighting approach across different surveys when comparing the survey results and to make a contribution to the literature about comparing two weighting approaches in a Demographic and Health Survey program framework. In this thesis, the new sampling weights were obtained and added to the corresponding data sets to produce some statistical tables for selected variables and compared with the current results. There was no pattern observed among surveys in terms of differences in point estimates. Although the widths of confidence intervals were higher in cluster level weights approach, it was possible to ignore these effects because their values were very small. Moreover, the ratio of coefficient of variation and design effect were increased by the cluster level weighting. The cluster level approach gave us higher sampling variances.