Türkiye'de kamu insan kaynakları yönetiminin gelişiminin kamu çalışanlarının sendikalaşması bağlamında incelenmesi
Investigation of the development of public human resources management in the context of unionization of public employees in turkey
- Tez No: 606112
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE OYA ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Public Administration, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada; Türkiye'de kamu sektöründe insan kaynakları yönetiminin gelişimi, kamu çalışanlarının sendikalaşması bağlamında incelenmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde; insan kaynakları yönetimi, sendika ve kamu görevlisi kavramları ve bu kavramlarla ilgili unsurlar incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde Türkiye'de kamu yönetiminde insan kaynakları yönetiminin; işleyişi, tarihçesi, bu alandaki güncel yeni yaklaşımlar, konuyla ilgili yapılmış önemli araştırmalar ele alınarak sürecin nasıl işlediği irdelenmiş, dünyadaki kamu yönetimi uygulamaları ele alınarak çalışmaya yeni bakış açıları kazandırılması hedeflenmiştir. Çalışmanın son bölümünde kamu yönetiminde sendikacılığın işleyişi, tarihçesi, bu alandaki güncel yeni yaklaşımlar, konuyla ilgili yapılmış önemli araştırmalar ele alınarak sürecin nasıl işlediği küresel ölçekte irdelenmiştir. Ayrıca, kamu yönetimi sisteminde, sendika ve insan kaynakları yönetimi ilişkisi, 2012-2019 yılları içerisinde gerçekleşen Kamu İdari Kurul ve Toplu Sözleşme toplantı tutanaklarında yer alan, insan kaynakları yönetimi fonksiyonları maddeleri çerçevesinde ele alınmıştır. Ayrıca kamuda; sendika ve insan kaynakları yönetiminde yaşanan sorunlar ele alınarak, çözüm önerileri sıralanmıştır. Son olarak kamu görevlileri sendikalarının yıllar içerisinde, kamuda insan kaynakları yönetimine olan yaklaşımının değiştiği vurgulanarak, işveren konumundaki devlete karşı taleplerini, insan kaynakları yönetiminin fonksiyonları çerçevesinde dile getirmeleri durumunda kamuda insan kaynakları yönetimi gelişimine katkıları artarak devam edeceği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, It has been studied investigation of the development of public human resources management in the context of unionization of public employees in Turkey. In the first part of the study, It has been analyzed the concepts of human resource management, labor union, and public employees and the factors which is related to these concepts. In the second part, It has been aimed to gain the new perspectives by reviewing on application of public management in the world and taking the process, history, and the important researches, which have been done before, and the current new approaches of human resource management in the public sector in Turkey. Further, articles that have been shaped in the terms of human resources management functions,which was involved in the official report of public administrative board and collective bargaining which come true within 2012 and 2019 years, have been examined in terms of the relationship between the labor union and human resource management where is in the public administration system. Furthermore, Problems that form in the labor union and human resource management have been handled and solution offers have been listed. In conclusion, It has been emphasized that the labor union of public employees had changed their approaches against human resource management in public over the years however, it will be increasingly continued their contribution to develop human resource management If they express their demands against the government in terms of human resource management functions.