Para politikası ve borç deflasyonu ilişkisi: Literatürdeki tartışmalar
The relationship between monetary policy and debt deflation: Discussions in the literature
- Tez No: 852281
- Danışmanlar: PROF. DR. BURAK DARICI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
1929 Büyük Buhranı gibi küresel ekonomide etkin rol oynayan finansal krizlerde önem arz eden iki temel olgu ile karşılaşılmaktadır. Bu anlamda yapılan teorik ve ampirik çalışmaların bulguları, para politikası ve borç deflasyonu kanalı arasındaki ilişkinin meydana gelen finansal kriz süreçlerinde önemli bir rolü olduğunu ortaya koymuştur. Bu doğrultuda çalışmanın amacı, küresel ekonomide para politikası ve borç deflasyonu ilişkisinin teorik ve ampirik literatürdeki tartışmalarını araştırmaktır. Nitekim tarihsel süreçte meydana gelen finansal krizler sonrası dönemlerde literatüre yapılan katkılar, para politikası uygulamalarında borç deflasyonunun belirgin bir role sahip olması gerektiğini göstermektedir. Para politikası aktarım kanalları ve borç deflasyonu, reel sektörü etkilemesinin yanı sıra piyasalarda fiyat istikrarı ve finansal istikrarda etkin rol oynamaktadır. Bu anlamda para politikasının reel ekonomi üzerindeki etkisi, likidite kıtlığı ve buna eşlik eden yüksek reel faiz oranları, geleneksel Keynesyen kanalları aracılığıyla değil, Irving Fisher'ın ortaya koymuş olduğu borç deflasyonu kanalıyla ekonomide meydana gelen paniklerin sonucu olarak finansal sektördeki zayıflığı ortaya koymaktadır. 1990'lı yıllardaki Japonya krizi, 2008 Küresel Finansal Kriz ve 2010 Avrupa Borç krizi gibi küresel boyutta önem arz eden krizlerin açıklanmasında para politikası ve borç deflasyonu ilişkisinin detaylarıyla incelenmesi ve bu bağlamda uygun para politikalarının geliştirilmesi gerektiği amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda literatürde yapılan teorik ve ampirik tartışmalar kümülatif olarak, fiyatlar genel düzeyindeki aşırı düşüşlerin yaşanmasını, yükselen reel faiz oranlarını ve giderek artan borçlanmanın hanehalkı, firma ve bankaların temerrüt risklerini tetikleyebileceğini ortaya koymuştur. Artan temerrüt ve beraberinde meydana gelen finansal risklerin borç krizi ve bankacılık krizleri gibi çeşitli finansal krizlere yol açabileceği ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
Two fundamental facts of importance are encountered in financial crises that play an active role in the global economy, such as the Great Depression of 1929. In this sense, the findings of theoretical and empirical studies have revealed that the relationship between monetary policy and debt deflation channel has a serious role in the financial crisis processes. In this regard, the aim of the study is to investigate the discussions in the theoretical and empirical literature on the relationship between monetary policy and debt deflation in the global economy. As a matter of fact, contributions to the literature in the periods after the financial crises that occurred in the historical process show that debt deflation should have a significant role in monetary policy practices. Monetary policy transmission channels and debt deflation, in addition to affecting the real sector, play an active role in price stability and financial stability in the markets. In this sense, the impact of monetary policy on the real economy, liquidity shortage and the accompanying high real interest rates reveal the weakness in the financial sector as a result of the panics that occurred in the economy not through traditional Keynesian channels, but through the debt deflation channel introduced by Irving Fisher. It is aimed to examine in detail the relationship between monetary policy and debt deflation in explaining global crises such as the Japan crisis in the 1990s, the 2008 Global Financial Crisis and the 2010 European Debt crisis, and to develop appropriate monetary policies in this context. For this purpose, theoretical and empirical discussions in the literature have cumulatively revealed that extreme declines in the general level of prices, rising real interest rates and increasing debt may trigger default risks of households, firms and banks. It has been revealed that increasing default and the accompanying financial risks can lead to various financial crises such as debt crises and banking crises.