Yoğun bakım ünıitesindeki hastalardan izole edılen Candida'ların tiplendirilmesi slime üretimi ve antifungal duyarlılıkları
  1. Tez No: 248063
  2. Yazar: YASEMİN ZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İCLAL BALCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Calışmamızda hastanemiz YBÜ servisinden izole edilen Candida türü mayamantarlarının türlerini tespit ederek, ceşitli antifungallerin bu türlere invitro etkinliğinin saptanmasıamaçlanmıştır.Ocak 1998-Aralık 1999 tarihleri arasında incelenen 1060 klinik örnegin, 205'inde(% 19.33) Candida üremesi saptanmıştır. Materyallerin 112'si (% 54.63) idrar, 58'i(% 28.29) trakeal aspirat-sürüntü, 24'ü (% 1 1 .70) kan külturü, 1 1 'i (% 5.36) yara sürüntüsüörneklerinden izole edilmiştir.Klinik örneklerden 115 (% 56.09) C. albicans, 23 (% 11.21) C. tropicalis, 21(% 10.24) C. parapsilosis, 12 (% 5.83) C. glabrata, 9 (% 4.39) C. kefry, 7 (% 3.41)C. lusitania, 6 (% 2.92) C. famata, 6 (% 2.92) C. krusei, 6 (% 2.92) C. guillermondii izoleedilmiştir.Tüm örnek gruplarında en sıklıkla bulunan Candida türü, C. albicans, ikinci sıklıkla idrardave trakeal aspirat-sürüntü örneklerinde, C. tropicalis, kan kültürü örneklerindeC. parapsilosis, yara sürüntüsü örneklerinde C. tropicalis ve C. glabrata olmuştur.Tanımlama için API Candida maya izolasyon kitleri kullamlmıştır. Germ tüp deneyi,klamidospor oluşumunun gösterilmesi, kromojenik agardaki üreme özellikleri gibi başka tanımlamayöntemleri de, identifikasyon amacı ile kullanılabilirliklerini irdelemek amacı ile çalışılmıştır.Germ tüp testi ile C. albicans türleri % 93.70 oranında tanımlanabilmiştir. Mısırunuagarda C. albicans türlerinin % 96.50'sınde klamidospor oluşumu gözlenmiştir.Kromagarda C. albicans'lar için % 95.10, C. tropicalis icin % 92.30, C. krusei için % 100.0ve diğer Candida türleri için % 100.0 oranında uyumlu sonuçlar bulunmuştur.İzole edilen türlerin Kongo Kırmızılı Glikozlu Beyin Kalp İnfüzyon Agar ile slaym faktörüretimleri belirlenmiş ve % 60 oranında slaym üretimi bulunmuştur.E test yöntemi ile yapılan invitro antifungal duyarlılık testleri sonucunda, % 19.51oranında AmB, % 27.31 oranında flukonazol ve % 20.0 oranında 5-FC direncisaptanmıştır. Kontrol grubunda da % 14.63 oranında AmB, % 17.07 oranında flukonazol ve% 14.63 oranında 5-FC direnci saptanmiş, iki veri arasında anlamlı fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the kinds of Candida type yeast fungi which beenisolated from in ICU service of our hospital and to assess the invitro efficacy of variousantifungal on these kids.In 205 (19.33 %) of 1060 clinical samples that have been investigated between January1998 and December 1999, Candida reproduction were observed. 112 (54.63 %) of the materialswere isolates from urine, 58 (28.29 %) from tracheal cultures, 24 (11.70 %) from bloodcultures, 11 (5.36 %) from wound cultures.From the clinical samples. 115 (56.09 %) C. albicans, 23 (11.21 %) C. tropicalis, 21(10.24 %) C. parapsilosis, 12 (5.83 %) C. glabrata, 9 (4.39 %) C. kefry, 1 (% 3.41)C. lusitania, 6 (2.92 %) C. famata, 6 (2.92 %) C. crusei, 6 ( 2.92 % ) C. guilliermondii wereisolated.In all the sample groups the most frequently observed Candida type wasC. albicans, the second most frequently observed ones were, C. tropicalis in urine and trachealcultures, C. parapsilosis in blood cultures, C. tropicalis and C. glabrata in wound cultures.API Candida yeast isolation kits were used for identification. Other identification methodssuch as germ tube, clamidospore formation, multiplication in chromagenic agar were emplouedto examine the possibility of using them for identification purposes.With germ tube tests, C. albicans kinds could be identified at rate of 93.70 %. Incornflour agar, clamidospore formation was observed in 96.50 % of C. albicans kinds. Inchromoagar, consistent 95. 10 % for C. albicans, 92.30 % C. tropicalis, 100.00 % C. crusei,100.00 % for the other Candida types were found.Slaym factor production of isolated kinds was determined by using Congo Red BrainHeart Infusion Agar with Glucose; and slaym production, at the rate 60 % was found.As a result of invitro antifungal susceptibility, E test method, 19.51 % Am B, 27.31 %fluconazole and 20.00 % 5-FC resistance were recorded for the patient group. 14.63 Am B,17.07 % fluconazole, 14.63 % 5-FC resistance were observed for group. No significantdifference was found between the two groups.