Kurumsal satış müşteri yönetimi rolünde çalışan kişilerin, psikolojik sermaye ile stresle başa çıkma yöntemleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between psychological capital and stress coping strategies, corporate sales of customers in the role of customer management
- Tez No: 606159
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLİN SÖZER ÇAPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma, pazarlama ve satış sektöründe kurumsal satış organizasyonunda, müşteri yönetimi rolünde çalışan kişilerin psikolojik sermaye ile stresle başa çıkma yöntemleri arasında bir ilişki olup olmadığını incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın kapsamını 2019 yılında İstanbul ilinde yaşayan kurumsal satış organizasyonunda, müşteri yöneticisi rolünde çalışan bireyler oluşturmaktadır. Katılımcılar, 45'i (%18,8) kadın, 195'i (%81,3) erkek olmak üzere toplam 240 kişiyi kapsamaktadır. Araştırmada verileri toplamak için“Psikolojik Sermaye Ölçeği”ve“Stresle Başa Çıkma Yöntemleri Ölçeği”kullanılmıştır. Psikolojik sermayeleri ile stresle başa çıkma yöntemleri arasındaki ilişkinin olup olmadığının ve bir ilişki var ise derecesinin belirleneceği bu araştırmada, ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. İlişkisel tarama modeli, iki ya da daha çok değişken arasında meydana gelen değişimi ve bu değişimin derecesini ortaya koymayı amaçlayan araştırma modelidir. Psikolojik Sermaye Ölçeği ve Stresle Başa Çıkma Yöntemleri Ölçeği puanlarının cinsiyet, yaş, medeni durum, yetiştikleri çevre ve farklı şirkette çalışma durumu değişkenlerine göre anlamlı düzeyde farklılaşma durumunu belirlemek için bağımsız gruplar t-testi yapılmıştır. Kişilerin öğrenim durumu değişkenine göre ölçeklerden aldıkları puanların aritmetik ortalamasında anlamlı düzeyde farklılaşmayı belirlemek için tek yönlü varyans analizi (One Way ANOVA) gerçekleştirilmiştir. Yapılan tek yönlü varyans analizi sonucunda gruplar arasında ortaya çıkan farklılaşmanın hangi gruplardan kaynaklandığını ortaya çıkarmak için yardımcı analizler yapılmıştır. Kurumsal satış müşteri yönetimi rolünde çalışan kişilerin psikolojik sermayeleri ile stresle başa çıkma yöntemleri arasındaki ilişkiyi belirlemek için Pearson Korelasyon analizi yapılmıştır.Yapılan araştırmanın sonucunda elde edilen bulgular, Psikolojik Sermaye ile Stresle Başa Çıkma yöntemleri arasında anlamlı bir ilişki olduğu yönündedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate whether there is a relationship between psychological capital and methods of coping with stress in individuals who work in customer management role in corporate sales organization in marketing and sales sector.The population of the research consists of individuals working in the role of customer manager in the corporate sales organization living in Istanbul in 2019. The participants included a total of 240 people, 45 of whom were female (18.8%) and 195 were male (81.3%). Survey to collect data on“Psychological Capital Scale”and“Stress Coping Scale”was used. In this study, relational screening model was used in order to determine whether there is a relationship between psychological capitals and methods of coping with stress. The relational screening model is a research model aimed at revealing the change between two or more variables and the degree of this change.Independent samples t-test was used to determine differentiation of Psychological Capital Scale and Stress Coping Methods Scale scores according to gender, age, marital status, the environment where they grew up and working status in different companies. One-way ANOVA was used to determine significant differences in the arithmetic mean of the scores obtained from the scales according to the educational status variable. As a result of the one-way analysis of variance, ancillary analyzes were conducted to reveal the differentiation between the groups. Pearson Correlation analysis was performed to determine the relationship between psychological capital and coping methods of the employees working in corporate sales customer management role.The findings of the research suggest that there is a significant relationship between psychological capital and coping with stress methods.