Kurumsal kaynak planlama (ERP) yazılımına müşteri ilişkileriyönetimi (CRM) yazılımının entegrasyonu ve bir uygulama
Integration of customer relationship management (CRM) software into enterprise resource planning (EREP) software and the app
  1. Tez No: 822849
  2. Yazar: MİYASE ULUSOY YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA BİLGE OCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Teknolojinin gelişmesi ile birlikte, işletmelerin günümüz rekabet koşullarına uyum sağlayabilmeleri için sürekli değişim içinde olmaları gerekmektedir. İşletmeler bu değişim ile birlikte sürekli olarak kendilerini geliştirmek ve teknolojik gelişmelere ayak uydurmak zorundadırlar. Müşterilerin taleplerini anlayıp kavradıktan sonra bu taleplerin ışığında ürün ve hizmetlerini şekillendirmeleri gerekmektedir. Süreç yönetimi ile birlikte işletmeler müşteri ihtiyaçlarına hızlı yanıt verebilir, ürün ve hizmetlerinde karlarını maksimize ederek ürün ve hizmet süreçlerine değer katabilirler. Bu sayede rekabette kalıcı olarak uzun yıllar faaliyet gösterebilirler. Bu çalışmada asma dekoratif akustik yapı ürünleri üreten bir işletmede satış-pazarlama ve üretim departmanları arasındaki süreçler belirlenmiş, ve belirlenen süreçler süreç iyileştirme yöntemlerinden balık kılçığı diyagramı ve beyin fırtınası yöntemleri kullanarak değerlendirilmiştir. Yapılan ilk değerlendirmeler sonucunda bütünleşik sistemler olarak geçen ERP (Kurumsal Kaynak Planlaması) ve CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi) sistemlerinin entegre biçimde kullanılması kararlaştırılmıştır. ERP ve CRM entegrasyonu sonrasında CRM yazılım süreçlerinde de iyileştirilmeye gidilmiştir. Üretim yapan bir işletmede bu çalışma ile birlikte ERP ve CRM sistemleri entegre edilerek süreçlerde iyileştirme yapılmıştır. Bu çalışma sayesinde üretim ve satış-pazarlama departmanları arasında iletişim arttırılarak, maliyetlerin ve hataların en aza indirgenmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the development of technology, enterprises must constantly change in order to adapt to modern competitive conditions. Along with this change, enterprises need to constantly improve and keep up with technological advances. After understanding and understanding the requirements of customers, they should shape their products and services in the light of these requirements. Combined with process management, businesses can quickly respond to customer needs and increase the value of their products and service processes by maximizing profits from their products and services. Thus, they can constantly participate in competitions for many years. In this study, the processes between the sales, marketing and production departments at an enterprise producing suspended decorative acoustic building products were identified, and methods for improving the process using the fish deck scheme and brainstorming methods were evaluated. As a result of initial evaluations, it was decided to use integrated ERP (enterprise resource planning) and CRM (customer relationship management) systems, which are considered integrated systems. After the integration of ERP and CRM, CRM software processes have also been improved. As part of this work, ERP and CRM systems were integrated at the production enterprise, which allowed to improve processes. Thanks to this study, the goal of decommunization of costs and errors was achieved by improving communication between the production and sales and marketing department.