Tahkim yargılamasında ara ve nihai hakem kararları
Arbitral decisions and final awards in arbitration
  1. Tez No: 606158
  2. Yazar: ÖMER FARUK KAFALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YEŞİLIRMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Şehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Tahkim, yargılama esasına dayanan bir uyuşmazlık çözüm yöntemi olarak, 20. yüzyıldan itibaren ve özellikle 21. yüzyılda, hem Türkiye'de hem uluslararası alanda ciddi ilgi görmektedir. Özellikle uluslararası ticaret hacminin kayda değer şekilde yükselmesi, buna etki etmiştir. Uzmanlık, esneklik ve hız özellikleri nedeniyle tahkim, yatırım ve ticaret uyuşmalıklarında tercih konusu olmuştur. Yargılama sürecinin özünü kararlar oluşturmaktadır ve tahkim yargılamasında hakem kurulu bu faaliyeti gerçekleştirmektedir. Tahkimin kendine has yargılama sürecinde hakem kurulu birçok karar verecektir. Bu kararlar temelde“ara karar”ve“nihai hakem kararı”(“nihai karar”) olarak vasıflandırılır. Ara kararlar ile yargılama yürütülecek ve nihai karar ile uyuşmazlık konuları karara bağlanıp dava sona erdirilecektir. Bu çalışmanın birinci bölümünde konuya genel bir giriş yapılacaktır. Akabinde ikinci bölümde, Türkiye'de tahkimin gelişimine ve genel çerçevesine kısaca değinilecektir. Üçüncü bölüm çalışmanın ana konusunu oluşturmaktadır. Bu aşamada hakem kararları tasnif edilecek, tanımlanacak, hukuki nitelikleri, etkileri ve icra sürecine karşılaştırmalı hukuk da esas alınarak değinilecektir. Dördüncü bölümde, tahkimin ürünü olan nihai hakem kararının düzenlenmesinden sonraki (icra ve kanun yolu dışındaki) süreçten bahsedilecektir. Son ve beşinci bölümde ise çalışmanın sonucu aktarılacaktır.
Özet (Çeviri)
Arbitration is a dispute resolution method based on adjudication which, from the beginning of the 20th century and especially in the 21st century, has drawn serious attention in Turkey and in the international arena as well. In particular, the significant increase in international trade volume had an impact on this occasion. Arbitration, due to its expertise, flexibility and speed qualities, has been preferred in investment and commercial disputes. Decisions are the essence of the adjudication process and the arbitral tribunal carries out this activity in the arbitration proceedings. The arbitral tribunal will make many decisions in the arbitration process. These decisions are basically characterized as“interim decision”and“arbitral award”(final decision). Interim decisions are necessary to further the proceedings. Arbitrators render an arbitral award that decides finally and bindingly the disputed issues and terminates the proceedings. In the first chapter, a general introduction to the subject will be made, after, in the second chapter, the general framework and development of arbitration in Turkey will be touched upon briefly. The third chapter is the main subject of the study. In this chapter, the decisions of the arbitrators will be classified, defined and their legal qualifications, effects and execution process will be discussed on the basis of comparative law. In the fourth chapter, the process (other than execution and annulment) after the final award will be mentioned. In the last and fifth chapter, the results of the study will be explained.