Yeniden düzenlenmiş-değişmez uzaylarda katı singüler gömmeler
Strictly singular embeddings of rearrangement-invariant spaces
  1. Tez No: 606198
  2. Yazar: ELİF DENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ZEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm literatür özeti, tezin amacı ve hipotez kısımlarından oluşur. İkinci bölümde bu çalışma ile ilgili temel tanım ve teoremlere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, yeniden düzenlenmiş-değişmez uzayların teorisini vermek için dağılım fonksiyonları ve azalan yeniden düzenleme fonksiyonları ile giriş yapılarak, maksimal fonksiyon ve bu uzaylara girişte kuramsal açıdan oldukça önem taşıyan Hardy-Littlewood-Polya ilişkisi verilmiştir. Ayrıca, temel fonksiyon ve yeniden düzenlenmiş-değişmez uzayların en büyük ve en küçük sınıfları incelenmiş olup bazı özellikleri ifade edilmiştir. Dördüncü bölümde, yeniden düzenlenmiş-değişmez uzayların temel sınıfları için kanonik gömmenin ayrık katı singülerliği, katı singülerliği ve bu kavramlar arasındaki ilişki incelenmiştir. Beşinci bölümde, sonuç ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The thesis consists five chapters. The first chapter provides an introduction to the thesis. The second chapter includes main definitions and theorems. In chapter 3, distribution functions and decreasing rearrangements are introduced to give a theory of rearrangement-invariant spaces, elementary maximal function and very important relation is Hardy-Littlewood-Polya for introduction of these spaces are given. Also, the fundamental function and the smallest and the largest of all rearrangement-invariant spaces are explained with their main properties. In chapter 4, is to examine canonical embeddings for the basic classes of rearrangement-invariant spaces are strict singularity, disjoint strict singularity and the relations between of these concepts. Finally, Chapter 5 summarises the results of this thesis and provides hints for future work.