The impact of foreign direct investments in North Macedonian public administration
Doğrudan yabancı yatırımların Kuzey Makedonya kamu yönetimi üzerindeki etkisi
- Tez No: 606226
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL UFUK BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Sanayi devriminden sonra yaşanan gelişmeler sonucunda kalkınma unsuru ve bu unsurun üzerine yapılan politikalar genel olarak ülkelerin ve siyasilerin gündemini oluşturmuştur. Kalkınmış ve kalkınmamış ülkeler olarak bakıldığı zaman ise hep bir modernizasyon, sanayileşme ve bu noktada yapılabilecekler konusu ele alınmıştır.Tezimizde işlenen Doğrudan Yabancı Yatırımlar da kalkınmamış ülkelerin dünya dinamiklerini yakalamaktaki en kolay adımı görülebilmektedir. Özellikle Kuzey Makedonya gibi ufak bir ülke için uygun olan bu öğe; hem işsizliğin azaltılması hem sanayileşmenin oluşumu hemde birçok diğer getirisiyle ülke tarafından bir fırsat olarak bakılmıştır. Ülke kendi içinde yaptığı yasal ve yapısal değişikliklerle Doğrudan Yabancı Yatırımcıyı çekmeye çalışmaktadır. Hem coğrafik konumu hemde yatırımcılar için uygun şartları ile gündem oluşturan bu ufak Balkan ülkesi bu politikalar doğrultusunda birçok kanun ve uygulama değişikliğine gitmiş ve bu liberal değişiklikler ülkenin hem global dünyaya hemde avrupa birliğine uyum sağlamasına neden olmuştur. Ülkenin tanıtımının yapıldığı tezde Doğrudan Yabancı Yatırımlar için atılan adımlar ele alınacak ve kendi coğrafyasındaki komşu ülkelerle kıyaslaması yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
As a result of the improvements after the industrial revolution, the development factor and the policies implemented on this factor constituted the agenda of the countries and politicians in general. When it's considered as developed and undeveloped countries, the issue of modernization, industrialization and what can be done at this point has always been discussed. In this thesis, Foreign Direct Investments can be seen as the easiest step of developing countries to capture the dynamics of the world.Particularly suitable for a small country like Northern Macedonia; it has been viewed as an opportunity by the country with both the reduction of unemployment, the formation of industrialization and many other profits.The country is trying to attract Foreign Direct Investors through legal and structural changes.This small Balkan country, which is on the agenda with its geographical position and suitable conditions for investors; in line with these policies, many laws and practices have changed and these liberal changes caused the country to adapt to both the global world and the European Union.In the dissertation,that the country is introduced, then the steps taken for Foreign Direct Investment will be discussed and compared with neighboring countries in its own geography.