1990 sonrası mimari yapılardaki antropomorfik etkiler
Anthropomorphic effects in architectural buildings built after 1990
- Tez No: 606242
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALTAY ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Antropomorfizm, kelimesi Antropo (İnsan) ve Morfizm (Biçim) kelimelerinden oluşur ve insana ait olan karakteristik özellikler ve niteliklerin resim, araba ve bina gibi cansız varlıklara atfedilmesi anlamına gelir. Mimarlık disiplininde ise yaratıcı süreçte antropomorfizm kavramı çok geniş bir yelpazede algılanır ve tasarım aşamalarının farklı noktalarında birçok yönden ele alınır. Buradan hareketle tasarım fikrini insan ve insan özünden alan antropomorfizm kavramının mimarideki yansımaları, dinamizmi ve dönüşümlerinin irdelenmesi, sınıflandırılması çalışmanın amacıdır. Mimarlık alanında antropomorfizmin tasarımdaki etkilerinin yapılar üzerinden irdelenmesi hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Anthropomorphism consists of the word Anthropo (Human) and Morphism (Shape), and refers to the human characteristics and attributes attributed to inanimate beings such as paintings, cars and buildings. In the discipline of architecture, the concept of anthropomorphism in the creative process is perceived in a wide range and is addressed in many ways at different points of the design stages. From this point of view, the aim of the study is to examine and classify the reflections, dynamism and transformations of anthropomorphism in architecture which takes the idea of design from human and human essence. In the field of architecture, it is aimed to examine the effects of anthropomorphism on the design