Investigation of physical and mechanical properties of 316L and 410 stainless steels manufactured by powder metallurgy method
Toz metalurjisi yöntemiyle üretilen 316L ve 410 paslanmaz çeliklerin fiziksel ve mekaniksel özelliklerinin araştırlması
- Tez No: 606265
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDUL KADİR EKŞİ, DOÇ. DR. AHMET EKİCİBİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Endüstride geniş kullanım alanına sahip paslanmaz çelikler demir, krom, nikel ve diğer alaşım elementlerinden oluşur ve östenitik, martenzitik , ferritik ve çift fazlı paslanmaz çelikler olmak üzere 4 ana dal olarak sınıflandırılmaktadır. Bu tez çalışmasında; geleneksel pres tekniği ve ısıl işlem prosesi kullanılarak toz metallurjisi yöntemiyle üretilen 316L östenitik ve 410 martenzitik paslanmaz çeliklerin fiziksel ve elektrokimyasal özellikler inccelenmiştir. Deneysel sonuçlar; martenzitik paslanmaz çelik numuneler östenitik paslanmaz çelik numunelere göre, yüksek sertlik, yoğunluk ve çentik darbe dayanımına, yüksek manyetizasyona, özgül ısıl kapasitesine ve entalpisi gibi fiziksel özelliklere ve elektrokimyasal açıdan yüksek korozyona direncine sahip olduğunu göstermiştir. Hem östenitik hem martenzitik paslanmaz çelikler faz dönüşümüne sahip olduklarını göstermiştir. Martenzitik paslanmaz çelik te martensit fazdan ters fazlı östenite yapıya dönüşüm gerçekleşirken östenitik paslanmaz çelikte γ- östenit fazdan α-martenzit faz dönüşümü gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
Stainless steels that have wide utilization areas in industry include of iron, chromium, nickel, carbon and other alloying elements and classified with four main branches as austenitic, ferritic, martensitic, and dublex stainless steels. In this thesis study, physical and electrochemical properties of austenitic and martensitic stainless steel prepared using powder metallurgy method using traditional pressing technique and heat treatment process were investigated. Experimental results showed that martensitic stainless steel samples have good physical properties such as high hardness, density, magnetization, specific heat capacity and enthalpy and high corrosion resistance as electrochemical behavior according to austenitic stainless steel samples. Both austenitic and martensitic stainless show phase transformations. On the austenitic stainless steel; α-martensite transformation happened from γ austenite whereas on the martensitic stainless steel; from martensite to reversed austenite transformation occurred.