Posta dağıtım işletmelerinde lojistik merkezlerinin belirlenmesi
Determination of logistics centers in postal distribution businesses
- Tez No: 606290
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİK KOYUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Dünya geneline baktığımızda özellikle küresel lojistik Doğu'ya kaymaktadır. Türkiye stratejik öneminden dolayı Kuzey-Güney, Doğu-Batı arasında bir koridor olarak görev almaktadır. Ülkemizin önemli ticaret yolları üzerinde bulunması (Avrupa ve Asya arasında geçiş olması, İpek Yolu'na sahip olması vb.), dünya coğrafyasında kilit limanlara sahip olması gibi artılara sahip olması iyi bir lojistiğe sahip olmasına yetmemesi ile birlikte Türkiye'yi avantajlı duruma getirmektedir. Ülkelerin ekonomik büyümelerinde ve yatırımlarında, evrensel pazarda gitgide artan rekabet ortamından daha büyük dilim alabilmelerinde dış ticaretin önemi çok büyüktür. Ülkelerin dış ticarette kendilerini geliştirebilmeleri lojistik stratejileri geliştirmeleriyle bağlantılı olmuştur. Ekonomik kalkınmada, küresel ticarette rakiplerle yarışabilmek için karmaşık bir yapısı olan dış ticaret süreçlerinde lojistik dikkate alınması gereken kavramlardan birisi haline gelmiştir.
Özet (Çeviri)
When we look at the world, especially global logistics is shifting to the East. Turkey due to the strategic importance serves as a corridor between East-West and North-South,. Located on major trade routes of our country (the passage between Europe and Asia, and so have the Silk Road.), To have the pros like to have world geography at key ports along with not sufficient to have a good logistics Turkey brings an advantage. The importance of foreign trade is very important for the economic growth and investments of the countries and the fact that they can get bigger tranches from the increasingly competitive environment in the global market. The ability of countries to develop themselves in foreign trade has been linked to their development of logistic strategies. In economic development, logistics has become one of the concepts to be considered in foreign trade processes which have a complex structure in order to compete with competitors in global trade.