Diyarbakır yöresi kıl keçilerinin moleküler filogenetik analizi
Molecular phylogenetic analyse of hair goats in Diyarbakır region
  1. Tez No: 606332
  2. Yazar: AYLİN ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELAHADDİN KİRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, Diyarbakır yöresindeki Kıl keçilerinin filogenetik yapıları moleküler tekniklerle belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmanın hayvan materyalini, Diyarbakır yöresinde yetiştirilen Kıl keçileri oluşturmuştur. Kıl keçilerinde D-loop bölgesi dizisine göre; toplam bölge sayısı, G+C oranı, polimorfik bölge sayısı, haplotip sayısı, haplotip farklılığı ve nükleotid farklılığı değerleri sırasıyla, 481, 0.378, 37, 20, 1.000±0.0016, ve 0.01601±0.00006 olarak bulunmuştur. Kıl keçisi haplotipleri arasında genetik uzaklıklar 0.002-0.034 arasında hesaplanmıştır. Bu çalışmadaki keçi haplotiplerin Dloop dizileri ve referans dizi (A, B, C, D, F ve G soyları için) ile birlikte oluşturulan Neighbor-Joining (N-J) filogenetik ağaçta, 20 haplotip A soyunda yer almıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, determination of phylogenetic tree of goats in Diyarbakır province using molecular techniques was the main goal. Hair goats raised in Diyarbakır province were used as the animal materials. In Hair goats, base on D-loop sequence; the number of DNA sequence, G + C ratio, polymorphic region number, the number of haplotypes, haplotype diversity and nucleotide diversity were calculated as 481, 0.378, 37, 20, 1.000±0.016, and 0.01601±0.00006, respectively. The genetic distance was calculated as 0.002-0.034 between haplotypes. Neighbor-Joining (N-J) phylogenetic tree formed in this research using goat haplotype D-loop sequences and reference sequences (for A, B, C, D, F and G lineages), 20 haplotypes were in A lineage.