Kuraklık sigortasının buğday üretimine olan etkisi: Şanlıurfa ili örneği
Effect of drought insurance at wheat production: Case of Şanlıurfa province
- Tez No: 606338
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REMZİYE ÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Tarımın doğal risklere bağlı bir üretim şekli olması itibariyle meydana gelen iklim olayları üretimi önemli ölçüde etkilemektedir. Doğal riskler arasında yer alan kuraklık, tüm dünyada bitkisel üretimi tehdit eden önemli bir faktördür. Günümüzde; dünyada, karşılaştığımız küresel ölçekte en büyük sorunlardan birisi olan kuraklık, bugün gelinen nokta itibariyle fiziksel ve doğal çevre, kent yaşamı, kalkınma ve ekonomi, teknoloji, tarım ve gıda, temiz su ve sağlık olmak üzere hayatımızın her aşamasını etkilemektedir. Bu çalışmanın amacı Şanlıurfa ili ve merkez ilçelerinde buğdayda kuraklık sigortasının üretime olan etkisini incelemek, kuraklık sigortası ile birlikte bölgede buğday üretiminin ne ölçüde etkilendiği, üreticilerin sigorta yaptırma durumu ve sigorta yaptırma istekliliğinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örnek hacmini belirlemek için oransal örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Şanlıurfa ili ve merkez ilçelerde TARSİM'e 2017 yılında kuraklık sigortası yaptıran 32 üretici ve oransal örnekleme yöntemi ile tesadüfi seçilen 168 üretici ile yüz yüze görüşme yöntemi ile birincil verilerden elde edilmiştir. Elde edilen verilerin istatistiksel analizinde ise Lojistik Regresyon Yöntemi ve Ölçeğe Sabit Getirili Cobb Douglas modeli uygulanmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre farklı varyansı değiştirilmiş modelde işgücü ve sermaye istatistiki olarak anlamlı katsayılara sahip olup ölçeğe azalan getiri olduğu saptanmıştır. Kooperatiflere üye olma ve indirimli tarımsal krediden yararlanma kuraklık sigortası yaptırmaya karar vermede etkili olan faktörler olduğunu göstermiştir. Üreticilerin tarım sigortası yaptırmama nedenlerinin arasında; işletmelerin zararın tamamen ödeneceğine inanmaması ve prim bedellerini yüksek bulmaları en önemli nedenler olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
As agriculture is a production method depending on natural risks, climatic events affect production significantly. Drought, which is among the natural risks, is an important factor that threatens plant production all over the world. Today; Drought, which is one of the biggest problems that we face in the global scale, affects every stage of our lives including physical and natural environment, urban life, development and economy, technology, agriculture and food, clean water and health. The aim of this study was to investigate the effect of drought insurance on wheat production in Şanlıurfa and its central districts, to examine the extent to which wheat production in the region was affected by drought insurance, the insuring status of producers and their willingness to have insurance. Proportional sampling method was used to determine the sample size of the research. It was obtained from primary data by face-to-face interviews with 32 producers who had drought insurance for TARSİM's Şanlıurfa and central districts in 2017 and 168 producers randomly selected by proportional sampling method. The data obtained from the survey were evaluated in SPSS and Excel. In the statistical analysis of the data obtained, Logistic Regression Method and Cobb Douglas Model with Fixed Income Scale were applied. According to the results of the study, it was shown that membership in cooperatives and benefiting from discounted agricultural credits were effective factors in deciding to have drought insurance. Among the reasons why producers do not have agricultural insurance; It is stated that the most important reasons are that companies do not believe that the loss will be paid completely and find the premium prices high.