Türkçe konuşan çocuklarda kepstral özelliklerin incelenmesi
Investigation of cepstral characteristics in turkish speaking children
  1. Tez No: 606366
  2. Yazar: AYŞE NUR TİLKİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEN KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Pediatrik larinkste ve pediatrik seste gelişim süreçleri boyunca meydana gelen değişikler pediatrik popülasyona ait çalışmaların gerekliliğini ortaya koymaktadır. Çalışmamızda, Türkçe konuşan 4.00-17.11 yaş arasındaki çocuklarda normatif veri oluşturulması ile yaş ve/veya cinsiyete bağlı değişkenlik gösteren kepstral akustik verilerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamıza 4.00-17.11 yaş arasında 160 çocuk katılımcı dahil edilmiştir. Grup I; 4.00-6.11 yaş, Grup II; 7.00-10.11 yaş, Grup III; 11.00-13.11 yaş ve Grup IV; 14.00-17.11 yaş olmak üzere dört grup oluşturulmuştur. Bu yaş gruplarının her birinde 40'ar çocuk (20K, 20E) yer almıştır. Çalışmamıza işitme kaybı, ses ve konuşma bozukluğu olmayan çocuklar dahil edilmiştir. Akustik değerlendirme için KAY-PENTAX CSL Model 4500 cihazı kullanılmıştır ve 9 görevde toplam 57 parametrede değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Changes in pediatric larynx and pediatric voice during developmental processes reveal the necessity of studies of the pediatric population. The main aim of this study is to determine the normative cepstral acoustic data in Turkish speaking children between age of 4.00-17.11 years, and to determine the age and/or gender-dependent variability of this data. Participants were 160 children between the ages of 4.00-17.11 years. Four groups were composed as follow, Group I; 4.00–6.11 years, Group II; 7.00–10.11 years, Group III; 11.00–14.11 years and Group IV; 15.00–17.11 years. There were fourty children (20 female, 20 male) in each group. Children with hearing loss, voice and speech disorders were excluded from the study. KAY-PENTAX CSL Model 4500 instrument was used for acoustic assessments, 57 different parameters were evaluated under 9 tasks.