Experiences and challenges of return migration of second and third generation Turkish-Germans
İkinci ve üçüncü kuşak Türk-Alman göçmenlerin geriye dönüş göçünde deneyimler ve zorluklar
- Tez No: 606404
- Danışmanlar: PROF. DR. HELGA IDA RITTERSBERGER-TILIC
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu tezin temel amacı ikinci ve üçüncü kuşak Türk–Alman göçmenlerinin Türkiye'ye geri dönüş göçü sürecinde edindiği deneyimleri ve karşılaştığı zorlukları analiz etmek ve bu zorlukları yok etmek için olası çözümleri ve sosyal politika önerilerini sunmaktır. Bu sebeple mevcut geri dönüş göçü konusundaki mevcut literatür ile Türkiye ve farklı ülkelerin göçmenlere yönelik sosyal politika pratikleri incelendi. Niteliksel araştırma yöntemlerinin kullanıldığı bu çalışmada geri dönen göçmenlerle derinlemesine ve yarı-yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Temel araştırma bulguları ulusötesi bağların, diaspora politikasını ve ikinci ve üçüncü kuşak göçmenlerin edindiği deneyimleri etkilediğini göstermiştir. Bunun yanında, katılımcıların yeniden entegrasyon sürecinde karşılaştıkları zorluklar incelenmiştir. Çalışmanın sonunda mevcut literatürden ve geri dönen göçmenlerin yaşadığı problemlerden yola çıkarak bazı sosyal politika önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main goal of this study is analyzing experiences and challenges of second and third generation Turkish–Germans during the return migration process and offering possible solutions and social policy recommendations to eliminate these challenges. For this reason, current return migration literature and social policy practices of Turkey and different countries were examined. Qualitative methods of social research have been applied in this study using semi-structured in-depth interviews with returnees. The main findings show that transnational practices affect the diaspora policy and experiences of second and third generation migrants. Moreover, the challenges faced by interviewees in the reintegration process were examined. As a consequence of the study, some social policy recommendations were presented based upon current literature and problems experienced by returnees.