Tarihi üç tabakalı taş duvarların düzlemdışı deprem hasar limitlerinin deneysel ve sayısal yöntemlerle belirlenmesi
Determining out-of-plane earthquake damage limits of historical three-leaf-masonry walls using experimental and numerical methods
- Tez No: 606414
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM SERKAN MISIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tez kapsamında tarihi yığma yapıları oluşturan duvarların düzlemdışı doğrultudaki deprem hasar limitleri araştırılmıştır. Çalışmada özellikle rijit diyaframı olmayan ve düzlemdışı doğrultuda desteklenmemiş uzunluğu fazla olan çok tabakalı kesme taş duvarlar incelenmiştir. Bu kapsamda, yakın dönemde meydana gelen depremlerin tarihi yığma yapılar üzerindeki etkisi araştırılmış ve tarihi yığma yapıların sismik değerlendirilmesine yönelik çalışmalar derlenmiştir. Seçilen tarihi yığma yapı örneğinin avlu duvarları üzerinde ortamsal titreşim testleri ve az tahribatlı testler gerçekleştirilerek yapının dinamik karakteristikleri ve malzeme özellikleri tahmin edilmiştir. Elde edilen parametreler büyük ölçekli laboratuvar numunelerinin düzlemdışı yarı-statik testlerinde ve sayısal analizlerde kullanılmıştır. Sonlu elemanlar yöntemi ile oluşturulan sayısal modeller ile laboratuvar testlerinin makro ve mezo ölçekli simülasyonları gerçekleştirilmiştir. Ayrıca incelenen tarihi yığma yapı örneğinin avlu duvarlarının sismik davranışı kinematik analiz yaklaşımı, doğrusal olmayan statik itme analizi ve doğrusal olmayan dinamik analizler ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, the earthquake damage limits of the walls forming historical masonry structures were investigated. During the studies, especially the multi-leaf cut stone walls without rigid diaphragms and which have long unsupported length in out-of-plane direction were examined. In this context, the effect of the recent earthquakes on historical masonry structures was investigated and studies on the seismic assessment of historical masonry structures were compiled. Ambient vibration tests and semi-destructive tests were carried out on the courtyard walls of a historical masonry case structure, and the dynamic characteristics and material properties of the structure were estimated. The obtained parameters were used in outof-plane quasi-static tests of large-scale laboratory specimens and numerical analyses. Macro and meso-scale simulations of laboratory tests were performed with numerical models consist of finite elements. In addition, the seismic behavior of the courtyard walls of historical masonry case structure was evaluated with kinematic analysis approach, nonlinear static pushover analysis and nonlinear dynamic analyses.