Türkiye'de bankacılık sektöründe bilanço yapısı ve bilanço analizi: Bir banka üzerine uygulama
Balance sheet structure and balance sheet analysis in the banking sector in Turkey: Application on a bank
- Tez No: 606446
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEŞE ÇOBAN ÇELİKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Küreselleşen dünyada iletişim ve ulaşım teknolojilerinde yaşanan gelişmeler sayesinde uluslararası ticaret artmış, bu durum tüm ulusal piyasalarda fon ve sermaye açıklarının ortaya çıkmasına ve özellikle sermaye açığı bulunan gelişmekte olan ülkelerde finansal performansı yüksek bankalara duyulan ihtiyacın artmasına neden olmuştur. Gerçekten de günümüz ekonomilerinde başta Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde olmak üzere bankalar ekonomik sistemin temelini oluşturmakta ve ülkedeki ekonominin istikrarlı bir şekilde işleyişi bakımından stratejik bir rol oynamaktadır. Özellikle gelişmekte olan ülkeler açısından çekilen ve doğrudan yatırım olarak nitelenen fon ve yatırımların ekonomik kalkınma ve büyüme yönünden stratejik anlam ve önemi oldukça fazladır. Son yıllarda işletmelerin giderek daha fazla oranda uluslararası düzeyde faaliyet göstermeleri, işletmeler arasında rekabetin artması, toplumların ve bu bağlamda bireylerin tercihlerindeki ve ihtiyaçlarındaki değişmeler, uluslararası sermaye piyasalarının küresel düzeyde genişlemesi gibi dönüşümler güvenilir finansal raporlamaya duyulan ihtiyacı arttırmıştır. Özellikle yatırımcılar tarafından işletmenin sunmuş olduğu finansal raporların güvenilir olması şirket açısından düşük maliyetli ve istenilen tutarda finansal kaynak temini sağlanması konusunda önemli bir kazanım sağlamaktadır. Günümüz işletmelerinde finansal yöneticiler firmanın bazı önemli faaliyet istatistiklerinin genel bir görünümünü elde etmek istediğinde finansal rasyoları kullanmakta ve incelenen dönemler içinde işletmelerinin temel finansal rasyolarını inceleyerek değerlendirmektedirler. Türkiye'deki bankaların finansal performanslarını temel finansal tablolar ve rasyolar üzerinden ölçümlemek hem sektörün karşı karşıya kaldıkları riskleri tespit edebilmek, hem de ülke ekonomisini ayakta tutan bu sektördeki bankaların finansal performansını ölçümlemek açısından büyük anlam ve değer taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Thanks to developments in communication and transportation technologies in a globalizing world, international trade has increased, deficits and capital funding in national markets and the emergence of all of this, and in particular the capital increase in deficit in developing countries have led to the need for high financial performance of a bank. Indeed, in today's economies, especially in developing countries such as Turkey, banks form the basis of the economic system and play a strategic role in terms of the stable functioning of the economy in the country. In particular, the funds and investments, which are considered as direct investments in developing countries, have a high strategic meaning and importance in terms of economic development and growth. In recent years, businesses have increasingly engaged at the international level to the increasing competition among businesses, communities, and in this context, individuals preferences and needs, changes in transformations such as the global expansion of International Capital Markets has increased the need for reliable financial reporting. In particular, the reliability of the financial reports provided by the company by investors provides an important gain for the company in terms of providing low cost and desired amount of financial resources. In today's businesses, financial managers use financial ratios when they want to get an overview of some of the firm's important activity statistics and evaluate the underlying financial ratios of their businesses during the periods examined. On the financial performance of the banks in Turkey based on financial statements and ratios to measure and identify the risks of the sector, but also sustains the country's economy in terms of measuring the financial performance of the banks in this sector, it is of great meaning and value.