Statü tüketimine etki eden faktörler: Bir model denemesi
- Tez No: 606450
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET İSMAİL YAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Günümüzde artık tüketilen, ürün ve hizmetlerden çok onların taşıdığı anlamlardır. İnsanlar tükettikleri ürünlerle bir kimlik ilişkisi kurmakta ve bu ilişkiyi topluma da göstermeye çalışmaktadır. Statü tüketimi olarak adlandırılan bu tüketim şekli, insanların toplumdaki konumlarını, ait oldukları grupları diğer insanlara göstermek amacıyla yapmış oldukları tüketim olarak tanımlanabilir. Statü tüketimi eğilimi yüksek olan tüketicilerin hangi motivasyonlarla alışveriş yaptıklarını anlamak günümüzde pazar payı hızla artan yüksek marka değeri olan ürünlerin pazarlama stratejilerinin oluşturulmasında oldukça önemlidir. Bu araştırmanın amacı, fiyat bilinci, fiyat-kalite ilişkisi, prestij duyarlılığı, değer bilinci ve statü tüketimi arasındaki nedensel ilişkileri yapısal eşitlik modeli ile incelemektir. Araştırmanın örneklemini, evrenden kolayda örnekleme yöntemiyle seçilen 18 yaş üstü 400 kadın ve erkek tüketici oluşturmaktadır. Veri toplama yöntemi olarak 6 bölümden oluşan bir anket formu kullanılmıştır. Birinci bölümde fiyat bilinci, ikinci bölümde prestij hassasiyeti, üçüncü bölümde değer bilinci, dördüncü bölümde fiyat-kalite ilişkisi, beşinci bölümde statü tüketimi eğilimi ve altıncı bölümde ise katılımcıların demografik özelliklerini belirlemeye yönelik sorular bulunmaktadır. Ölçekteki ifadelerin değerlendirilmesinde, beş puanlı Likert tipi aralıklı (1= hiç katılmıyorum – 5 = tamamen katılıyorum) bir ölçekten faydalanılmıştır. Araştırmanın hipotezlerini test etmek amacıyla, verilerin analizinde aritmetik ortalama, standart sapma ve frekans/yüzde gibi betimsel istatistiklerin yanında, güvenirlik analizi, doğrulayıcı faktör analizi ve path analizi yapılmıştır. Yapılan analizler neticesinde, tüketicilerin fiyat bilinci ile prestij hassasiyeti arasında istatistiksel olarak doğrudan negatif anlamlı ilişki, prestij hassasiyeti ile statü tüketimi arasında ise doğrudan pozitif anlamlı ilişki tespit edilirken, değer bilinci ile statü tüketimi arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, they are consumed more than their products and services. People establish an identity relationship with the products they consume and try to show this relationship to the society. This type of consumption, which is called status consumption, can be defined as the consumption of people in order to show their position in society and the groups to which they belong. It is very important to understand the motivations of consumers with high status consumption tendencies in the marketing strategies of products with high brand value, whose market share is increasing rapidly. The purpose of this study was to determine the casual relations among price consciousness, price-quality shema, value consciousness, prestige sensitivity and status consumption by structural equation model. The sample of the study consists of 400 female and male consumers over the age of 18 who were selected by the sampling method convenience from the universe. As a data collection method, a questionnaire consisting of 6 sections was used. In the first part, price consciousness, in the second part prestige sensitivity, in the third part value consciousness, in the fourth part price-quality shema, in the fifth part status consumption tendency, in the sixth part there are questions to determine the demographic characteristics of the participants. A five-point Likert-type interval (1 = disagree - 5 = fully agree) was used to evaluate the expressions in the scale. In the data analysis section, to test the hypothesis of the study, reliability analysis, confirmatory factor analysis and path analysis was conducted besides descriptive statistics such as mean, standard deviation and frequency/percentage. As a result of the analyzes, statistically significant negative significant relationship was found between price consciousness and prestige sensitivity of consumers, while statistically significant positive significant relationship was detected between prestige sensitivity and status consumption. Also findings pointed there was no statistically significant relationship their between value consciousness and status consumption.