Çinko oksit nanopartikülleri ve çinko sülfatın Oreochromis niloticus'un kan dokusunda bazı biyokimyasal parametreler ve enzim aktiviteleri üzerine etkileri
The effects of zinc oxide nanoparticles and zinc sulphate on some biochemical parameters and enzyme activities in blood tissue of Oreochromis niloticus
  1. Tez No: 606459
  2. Yazar: ECEM PALANDÖKENLİER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİT KARĞIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, Oreochromis niloticus'un kan dokusunda çinko oksit nanopartikülleri ve çinko sülfatın biyokimyasal parametreler ve enzim aktivitesi üzerine etkileri incelenmiştir. Kan dokusunda biyokimyasal parametreler (Glikoz, Total Protein, Kolesterol, Trigliserit, Kortizol) ve enzim aktivitesini (AST, ALT, ALP ve LDH) belirlemek için balıklar 4 ve 28 gün boyunca 0.5 mg / L ve 1.5 mg / L ZnO NP ve 0.5 mg / L and 1.5 mg / L ZnS04'e maruz bırakılmıştır. O. niloticus'da ZnO NP ve Zn SO4 serum parametreleri ve enzim aktivitelerinde değişikliğe neden olmuştur. 28 günlük deney süresi sonunda hem ZnSO4 hemde ZnO NP'ye maruz kalan balıkların serum trigliserid ve kortizol düzeyleri artarken serum kolesterol düzeyleri kontrole oranla azalmıştır. Serum glikoz ve total protein düzeyleri, maruz kalma süresinin sonunda sadece ZnS04'ün etkisinde artmıştır. ZnO NP ve Zn SO4 etkisinde serum enzim aktivitelerinin (Alkalen fosfataz, Aspartat aminotrasferaz, Alanin aminotransferaz, ve laktat dehidrojeneaz) arttığı gözlenmiştir. Genel olarak, serum parametreleri ve serum enzim aktiviteleri üzerine etkisi açısından ZnS04'ın ZnO NP'den daha etkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, effects of zınc oxıde nanopartıcles and zınc sulphate on biochemical parameters and enzyme activity in blood tissue of Oreochromis niloticus were investigated. The fish were exposed to 0.5 mg / L and 1.5 mg / L ZnO NP and 0.5 mg / L and 1.5 mg / L Zn SO4 for 4 and 28 days to determine biochemical parameters (Glucose, Total Protein, Cholesterol, Triglyceride, Cortisol) and enzyme activity (AST, ALT, ALP ve LDH) in blood tissue. In O. niloticus, serum parameters and enzyme activities were changed with the effect of ZnO NP and ZnSO4. At the end of the 28 th day, in both ZnSO4 and ZnO NP exposed fish serum triglyceride and cortisol levels increased, while serum cholesterol levels decreased compared with control. Serum glucose and total protein levels increased in the influence of ZnSO4 at the end of the exposure period. In the serum of fish exposed to ZnSO4 and ZnO NP were observed an increase in the activity of serum enzymes (ALP, AST, ALT ve LDH). In general, ZnSO4 more effective than ZnO NP in terms of serum parameters and serum enzyme activities