Kınalı keklik ötüşlerinin anlamı
The meaning of call of red partridge
- Tez No: 606460
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Çalışmada kanatlı av hayvanlarından birisi olan Kınalı keklikler (Alectoris chukar) kullanılmıştır. Kınalı Kekliklerin yaşam evrelerinde ve günlük yaşantılarında kullanmış oldukları seslerin anlam içeriğine ait bir çalışma olmuştur. Araştırmada hayvanların genel olarak kullandığı ses, tehlike anındaki ses, yem bulduğu andaki ses, neşelendiği andaki ses, çiftleşme döneminde eş bulmak ve kur yapmak için kullandığı ses, kendi aralarında hem eş tercihi hem de habitatta sınır belirleme ile sürü liderliği için kavga ettikleri andaki ses, yem buldukları anda diğer arkadaşlarını veya yavrularını çağırmak için kullandıkları sesler ve predatörlerini gördükleri anda çıkarmış olduğu sesler incelenmiştir. Çalışmanın materyalini, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'ne bağlı Yaban Hayvanı Üretim İstasyonları ile Kahramanmaraş merkez ve ilçelerinde bulunan avcılık derneklerinde kayıtlı avcılara yapılan anket çalışması sonuçları oluşturmuştur. Kınalı kekliklerin yem buldukları zaman çıkardıkları sesin yaş grupları, kekliğin cinsiyeti, deneklerin eğitim durumu ile avcılık belgesi sahibi olması, kurak avı bilgisinin olması, keklik besleyip beslemediği ve ilk ötmeye başladıkları ses dikkate alındığında ağırlıklı olarak“VıtVıt”ve“ Gakgubak ”olduğu görülmüştür. Çalışmamızda kınalı kekliklerin predatörlerini gördükleri zaman çıkardıkları sesin deneklerin avcılıkla olan ilgisi dikkate alındığında ağırlıklı olarak“Vıçco”ve“ Gakgubak ”olduğu gözlenmiştir. Kınalı kekliklerin kur yaparken (eş ararken) çıkardıkları sesin deneklerin avcılıkla ilgili belge sahibi olması dikkate alındığında ağırlıklı olarak“ VıtVıt ”ve“ Gakgubak ”olduğu, kendilerine has olan sesin ise ağırlıklı olarak“ Gakgubak ”olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, one of the poultry hunting animals, Red partridges (Alectoris chukar) were used. There has been a study on the meaning content of the sounds used by Red partridges in their life stages and daily lives. Especially the sound used by the animals in general, the sound at the time of danger, the sound at the time of finding feed, the sound at the time of cheering, the sound they use to find and mate during mating, the sound at the time they fight for herd preference and habitat boundary determination and herd leadership, research was conducted on the sounds that they used to call other friends or offspring when they found feed and the sounds they made when they saw their predators. Material of the study, T.C. The Ministry of Agriculture and Forestry, General Directorate of Nature Conservation and National Parks, Wild Animal Production Stations and hunting associations in Kahramanmaras center and districts established a survey conducted hunters registered. When the chukar partridges find bait, the age groups of the sound they make, the gender of the partridge, the educational status of the subjects and the hunting certificate, the fact that they have the knowledge of arid prey, whether they feed the partridge and the sound they start to sing are mainly“VıtVıt”and“Gakgubak”. In our study, when the predators of the henna partridges were seen, the sound they made when taking into consideration the relevance of the subjects to the hunting was observed to be mainly“Vıçco”and“Gakgubak”. Considering the fact that the hatched partridges were courting (hunting for spouses), the subjects had a document about hunting, it was seen that“VıtVıt”and“Gakgubak”were predominantly.The unique sound of the henna partridges was predominantly“Gak Gubak”.