Nanoparçacık üretilmesi, üretilen nanoparçacıkların nematik sıvı kristallere katkılandırılması ve katkılı sıvı kristallerin bazı fiziksel özelliklerinin incelenmesi
Synthesis of nanoparticles, dispersing the synthesizednanoparticles to nematic liquid crystals and investigationof some physical properties of nanoparticle dispersed liquidcrystals
- Tez No: 606470
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ ÖZĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tez çalışması temel olarak iki ana kısımdan oluşmaktadır. İlk kısım Co3O4 and V2O5 nanoparçacıkların üretilmesi, hazır temin edilen GO ile beraber bütün nanoparçacıkların karakterizasyonunun yapılmasından oluşur. İkinci kısım ise karakterize edilmiş nanoparçacıkların nematik sıvı kristal karışım E7'e katkılandırılması ve nanoparçacık katkılı nematik sıvı kristallerin başta termal ve yapısal özellikleri olmak üzere farklı fiziksel özelliklerinin araştırılmasından oluşur. Bu amaç doğrultusunda kobalt oksit (C03O4) ve vanadyum oksit (V2O5) nanoparçacıkları hidrotermal yöntem ile sentezlenmiş ve grafen oksit (GO) tabakaları satın alınmıştır. Bu nanoparçacık XRD, SEM, TEM, Uv-vis ve FS cihazların yardımı ile karakterize edilmiştir. Daha sonra karakterize edilen her nanoparçacık sıvı kristallere katkılandırılmıştır. Kobalt oksit katkılı sıvı kristallerin yapısal ve termal özellikleri kapsamlıca araştırılmıştır. GO tabakasına ek olarak metil mavi boyar madde (MB) de kullanarak saf, GO ve GO/MB katkılı nematik sıvı kristaller oluşturulmuştur. GO ve GO/MB sıvı kristallerin termal ve elektriksel özelliklerine olan etkisi araştırılmıştır. V2O5 katkılı sıvı kristallerin ise termal, yapısal ve elektriksel özellikleri kapsamlıca araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis mainly consists of two main parts. The first part os thesis consists of, the production of Co3O4 and V2O5 nanoparticles, with purchased GO characterization of the all nanoparticles. The second part consists of adding the characterized nanoparticles to the nematic liquid crystal mixture E7 and investigating the different physical properties of the nanoparticle-doped nematic liquid crystals, in particular the thermal and textural properties. For this purpose, cobalt oxide (C03O4) and vanadium oxide (V2O5) nanoparticles were synthesized by hydrothermal method and graphene oxide (GO) layers were purchased. These three nanoparticles have been characterized with XRD, SEM, TEM, Uv-vis ve FS devices. Subsequently, each characterized nanoparticle was doped into liquid crystals. Textural and thermal properties of cobalt oxide doped liquid crystals have been extensively investigated. In addition to the GO layer, pure, GO and GO / MB doped nematic liquid crystals were formed using methyl blue dye (MB). The effects of GO and GO / MB liquid crystals on thermal and electrical properties were investigated. Thermal, textural and electrical properties of V2O5 disperded liquid crystals have been investigated extensively.