Tahakkuk esaslı devlet muhasebe kayıt yöntemi uygulamasının etkinliği Bursa Büyükşehir Belediyesi örneği
The effectiveness of tahakkuk based state accounting registration method Bursa Metropolitan Municipality
- Tez No: 606469
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE DAYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Kamu mali yönetimi kapsamında ele alınan en önemli konulardan birisi devlet muhasebesidir. Bu kapsamda tahakkuk esaslı devlet muhasebe kayıt yöntemi uygulanmaya başlamıştır. Daha ayrıntılı ve şeffaf bir sistem olan bu muhasebe türünde özel kurumların olduğu kadar belediyelerin de gelir ve giderlerinin hesaplanmasında yararlanılmaktadır. Bu çalışmada Bursa Büyükşehir Belediyesi örneği üzerinden tahakkuk esaslı devlet muhasebe kayıt yöntemi uygulamasının etkinliği ele alınmıştır. Çalışmada kanunlardan, raporlardan, makale, kitap ve tezlerden yararlanılmıştır. Yapılan değerlendirmeler sonucunda sistemin oldukça faydalı olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
One of the most important issues addressed in public financial management is government accounting.In this context, the accrual based state accounting record method has started to be applied.This accounting type, which is a more detailed and transparent system, is used to calculate the income and expenses of private institutions as well as municipalities. In this study, the effectiveness of the accrual based state accountancy method application over Bursa metropolitan municipality case is discussed.Laws, reports, articles, books and theses were used in the study.As a result of the evaluations, it can be said that the said system is very useful.