The relationship between urban plan hierarchy and urban transportation master plan. the case of Ankara, İzmir and Bursa
Kentsel plan hiyerarşisi ve kentsel ulaşım ana planı arasındaki ilişki, Ankara, İzmir ve Bursa örneği
  1. Tez No: 606473
  2. Yazar: MERVE VARANKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET BURAK BÜYÜKCİVELEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Planlama gelecekte istenilen hedeflere ulaşmak için sistematik eylem programlarını hazırlama süreci olarak tanımlanmaktadır. Kentsel planlar, kentlerin makro yapı gelişimini, nüfusunu, ulaşımını ve politikalarını yansıtan mekansal planlama türleridir. Ulaşım ise planlamanın ayrılmaz bir parçasıdır. Ulaşım planlaması kentsel alanlardaki gelişimler doğrultusunda gelecekteki ulaşım ihtiyaçlarını saptamak için yapılmaktadır. Bir ulaşım planlaması yöntemi olarak Türkiye'deki Belediyeler tarafından kentsel ulaşım ana planları hazırlanmaktadır. Kentsel ulaşım ana planının amacı kentse dair uzun vadeli talep tahminler yaparak, öneriler geliştirmektir. Ayrıca, ulaşım ile ilgili mevcut durumu analiz eden ulaşım ana planları, kentteki dar boğazları tespit eder ve 15 yıl içinde şehirlerin trafik problemini çözebilmek için öneriler getirir. Bu bağlamda, mevcut durumda kentsel plan hiyerarşisi ile kentsel ulaşım ana planı arasındaki ilişkiyi belirlemek ve hangi noktalarda özdeşleştiklerini ve birbirlerini nerede etkilediklerini belirlemek tezin amacıdır. Mekansal planlar kentsel ulaşım ana planları hazırlanırken altlık olarak kullanılmaktadır. Bu durumu açıklayabilmek için, Ankara, İzmir ve Bursa illeri örnek olarak seçilmiştir. Bu illerin ulaşım ana planları son yıllarda Belediyeler tarafından hazırlanan en güncel ulaşım ana planları arasındadır. Ayrıca, nüfus açısından Türkiye'nin en kalabalık ilk 4 ili sırasıyla İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa'dır. Ancak İstanbul, kentsel ulaşım ana planı konusunda diğer illerden farklı çalışmalar yürütülmekte olduğu ve güncel bir çalışması olmaması sebebiyle örnek çalışma olarak seçilmemiştir. Bu nedenle, Türkiye'nin ikinci üçüncü ve dördüncü en büyük illeri örnek çalışma olarak seçilmiştir. Bu amaç doğrultusunda, iki aşamalı bir yöntem kullanılmıştır. İlk olarak, ulaşım ana planı sürecini daha iyi anlayabilmek için görüşmeler yapılmıştır. Bu görüşmeler kentsel ulaşım ana planı sürecinin katılımcıları olan uzman paydaşlar ile gerçekleştirilmiştir. İkinci aşama olarak ise Ankara,İzmir ve Bursa İllerinin kentsel ulaşım ana planları incelenmiştir. Ayrıca, ulaşım ana planında altlık olarak kullanılan mekansal planları ve bu planların ulaşım ana planları ile olan ilişkisi ayrıntılandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Planning is defined as the process of preparing systematic action programs to reach the desired goals for the future. Types of urban plan are spatial planning types that reflect the macro form development, population, transportation and policies of the cities. Transportation is an integral part of planning. Transportation planning is a method developed for achieving future change predictions of transportation systems in urban areas. As a transportation planning urban transportation master plans have been prepared by Municipalities in Turkey. The scope of urban transportation master plan focuses on developing recommendations in line with long term demand predictions. Moreover, transportation master plans which analyze the current situation related to transportation identify bottlenecks and develop solutions for the transportation of cities within 15 years. In this context, it is the aim of the thesis to determine the relationship between urban plan hierarchy and urban transportation master plan in the current situation and to determine at which points they dissociate and where they affect each other. Spatial plans are used as base for the transportation master plans. To understand this Ankara, İzmir and Bursa Provinces from Turkey have been chosen as a case study vi because these provinces's transportation master plans are three of the most current transportation master plans. Also, size of the population in Turkey, most the first four provinces, respectively in Istanbul, Ankara, Izmir and Bursa. However, İstanbul differs from the other cities in order to its studies about transportation master plans in terms of fiction and content. There is no current study of urban transportation master plans in İstanbul. Therefore, the second third and fourth largest provinces of Turkey have been chosen as a case study. A two-step method is used to achieve this purpose. In the first stage, focused on the urban transportation master plan process and semi-structered interviews have been carried out with the participants of the process. These interviews have been carried out with the representatives of expertise stakeholders that are participants of urban transportation arrangement process. As a second step of the methodology, the transportation master plans of Ankara, İzmir and Bursa is examined. Also, the spatial plans used a base for transportation master plans are compared to the transportation master plans of the cities.