Çatışma dönemlerinde sosyal medyada görsel propaganda savaşı: Suriye rejiminin askeri propaganda faaliyetleri örneği
Visual propaganda war on social media during conflicts: A case study on the Syrian regime's military propaganda
- Tez No: 606519
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN NECATİ BÜYÜKBAYKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Uluslararası İlişkiler, Journalism, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Politika ve propaganda arasındaki simbiyotik ilişki, internet tabanlı teknolojiler ile birlikte yeni bir boyut kazanmıştır. 21. yüzyılın en önemli teknolojik gelişmelerinden biri olarak kabul edilen sosyal medyanın ortaya çıkışı, son yirmi yılda propaganda mesajlarını yayma yöntemlerini derinden değiştirmiştir. Günümüzde özellikle çatışma ve savaş dönemlerinde birçok devlet ve devlet dışı aktörler görsel propagandanın yayılması için sosyal medya platformlarından yararlanmaktadır. Bu çalışmada, iç savaş sırasında görsellerin askeri propagandayı yaymak amacıyla nasıl kullanıldığı anlamak için Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad rejiminin resmi Facebook sayfasında paylaşılan fotoğrafları incelenmiştir. Bu amaçla, anlamlandırma için Roland Barthes'ın düz anlam ve yan anlam boyutundaki göstergebilimsel yaklaşımı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The symbiotic relationship between politics and propaganda has gained a new dimension as a result of internet-based technologies. The emergence of social media, which is considered as one of the most prominent technological advances of the 21st century, has profoundly transformed the methods of disseminating propaganda messages over the last two decades. Many state and non-state actors in modern world leverage social media platforms to spread visual propaganda particularly during times of war and conflict. In this study, we analyzed photographs posted on the official Facebook page of Syrian President Bashar al-Assad regime during civil war to understand how visuals were used to spread military propaganda. For this purpose, we implemented the semiotic approach of Roland Barthes in order to build the meaning through denotation and connotation theory.