An instrument for Europeanisation: Financial cooperation between Turkey and the European Union
Bir Avrupalılaşma aracı: Türkiye ve Avrupa Birliği mali işbirliği
- Tez No: 606535
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YONCA ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, İşletme, International Relations, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Avrupa Birliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Siyaseti ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Türkiye'nin AB katılım müzakereleri üç temel başlık kapsamında yürütülmektedir. Bunlardan birincisi Kopenhag siyasi kriterlerinin istisnasız olarak uygulanması ve siyasi reformların derinleştirilerek içselleştirilmesi, ikincisi AB Müktesebatının kabul edilerek uygulanması, üçüncüsü sivil toplum diyaloğunun güçlendirilmesi ve bu kapsamda AB ve Türkiye kamuoylarına yönelik bir iletişim stratejisinin yürütülmesidir. Türkiye AB tarafından aday ve potansiyel aday ülkelere sağlanmakta olan fonlardan yararlanmaktadır. AB, sosyal, ekonomik, politik reformlar aracılığıyla Türkiye'yi etkilemektedir. Bu çalışma kapsamında Türkiye've AB arasındaki mali işbirliği, Katılım Öncesi Yardım Aracı ve özellikle bu araç altında oluşturulan sivil toplum sektörü incelenmiştir. Bu çalışma özellikle Katılım Öncesi Yardım Aracı altında tasarlanan sivil toplum sektörü hakkında net bir çerçeve çizerek ve Avrupalılaşmayı sosyal kurumsalcılık yaklaşımı ile ele alarak mali işbirliğini incelemektedir. Bu açıdan tez, Katılım Öncesi Yardım Aracı sivil toplum sektörü kapsamında yürütülen çalışmaların ilgili aktörlere ve Türkiye'nin Avrupalılaşma sürecine artan bir etkisi olduğunu belirtmektedir. Çalışma, mali işbirliği kapsamında Türkiye'nin sivil toplum sektörünü desteklemesinin maddi beklentinin ötesinde, bu alandaki çalışmaların ülkenin demokrasi anlayışının gelişmesine ve ülkenin faydasına olacağına yönelik inancın bir sonucu olarak gerçekleştirildiğini söylemektedir. Çalışmanın sonuçları, Katılım Öncesi Yardım Aracı sivil toplum sektörünün kurallar, kurumlar ve aktörlerin çalışma süreçleri üzerinde belirli değişikliklere yol açtığını göstermektedir. AB'nin aday ülkeler üzerinde, fonların kullanılmasına yönelik şartlar koşulması yoluyla yukarıdan aşağıya doğru ve doğrudan zorlayıcı bir etkisi olmasına rağmen, mali işbirliği Türkiye'de özellikle sivil toplum sektöründe değişimi hızlandırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Turkey's EU accession negotiations are conducted on three pillars. The first one is about the fulfilling the Copenhagen political criteria with no exceptions and assimilating and speeding up the political reforms, the second one is the adoption and implementation of the Acquis and the third is about strengthening dialogue with civil society and implementation of a communication strategy. In line with the accession framework, Turkey benefits from the EU funds provided to the candidate and potential candidate countries. The EU has effect on Turkey through social, economic and political reforms. In this study, Instrument for Pre-Accession and specifically civil society sector designed under IPA are analysed. This study deals with the financial cooperation, giving a clear framework on IPA civil society sector and explains Europeanisation process from a sociological institutionalism perspective. The thesis argues that works conducted under IPA civil society sector have increasing impact on actors and Turkey's Europeanisation process. For Turkey, civil society sector is supported under financial cooperation not for receiving financial benefits, but as a result of a belief towards these efforts are for development of democracy in Turkey and for the country's own good. The findings of the study show that IPA civil society sector has created certain changes on norms, institutions and on working processes of actors. Although the EU has a top-down effect for candidate countries and creates coercive-direct influence by putting conditionality for funds, financial cooperation has also stimulated change in Turkey, especially in the civil society sector.