Bir oral antidiabetik drog olan Glibornurid'in etkinliği ve yan etkileri
- Tez No: 60654
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Eczacılık ve Farmakoloji, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Nutrition and Dietetics, Pharmacy and Pharmacology, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada bir ikinci generasyon sülf onilüreası olan Glibornurid ile tedavi edilen Tip II DM'li hastalarda tedavi sonuçları ve yan etkileri gözlenmiştir. Glibornurid dokuz ay boyunca 23 vak'aya (18 kadın, 5 erkek) verildi. Bu hastalara ayrıca uygun diet de uygulandı. Çalışmamızın sonuçlarına göre 23 hastanın 21!inde (% 91.30) hiperglisemi hızlı bir şekilde kontrol altına alın dı, geri kalan 2 vak'ada ise insülin ile tedaviye geçilmesi icap etti. Total lipit, kolesterol, trigliserit, HDL, LDL, VLDL değerlerinde aterojenez lehine değişiklikler tesbit edildi ise de istatistiksel açıdan anlamlı bulunmamıştır. He- patotoksik etki ve yan etkiler tesbit edilmemiştir. Bu sonuçlara göre Glibornurid ' in Tip II DM'de etkin bir ilaç olduğu kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
- 68 - SUMMARY Glibornurid, a second generation sulfonylurea, has been used in 18 female and 5 male (Total 23 patients) with Type II Diabetes Mellitus. The patients were followed for nine months and results and side effects were investigated. Hyperglycemia was taken under control in 21 out of 23 patients (91.30%). Although the changes in total lipids, cho lesterol, triglycerides, HDL, LDL and VLDL were in.favor of atherogenesis, the results were statisticaly not signifi cant. No hepatotoxic side effects were observed. On the basis of our experience during 9 months therapy, Glibornurid appears to be an effective oral antidia betic drug suitable for the treatment of Type II Diabetes Mellitus.. /