Antidiabetik etkili bitkilerde α-glukozidaz inhibitörleri
α-glucosidase inhibitors in antidiabetic herbs
  1. Tez No: 150742
  2. Yazar: ZEYNEP GÜNGÖR BİLEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REFİYE YANARDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET ANTIDİABETİK ETKİLİ BİTKİLERDE a-GLUKOZİDAZ İNHİBİTÖRLERİ Diabetes mellitus, hiperglisemi, hiperlipidemi ve hiperaminoasidemi ile karakterize edilen sistemik bir hastalıktır. însulin sekresyonunda veya aktivitesinde azalma sonucu meydana gelirken sıklıkla mikrosirkülasyonda spesifik lezyonlara, nöropatik bozukluklara ve ateroskleroza eğilime neden olur. Bu çalışmada, antidiabetik etkileri nedeni ile Türkiye'de halk arasında kullanılan bitkilerden 39 tanesinin, çeşitli antidiabetik etkili ilaçların ve ilaç etken maddelerinin a- glukozidaz aktivitesi üzerine etkileri araştırıldı. Bu amaçla antidiabetik ilaç olarak akarboz (Bayer), metformin (İlsan-İltaş), glurenorm (Eczacıbaşı), glibornurid (Roche), glibenklamid (Nobel), enzim kaynağı olarak ise ekmek mayası, sıçan ince bağırsak tozu, saf oc-glukozidaz, sıçan ince bağırsak ve karaciğer a-glukozidazlan kullanıldı, a- Glukozidaz aktivitesini % 50 oramnda inhibe eden inhibitor konsantrasyonları (IC50) hesaplanarak etkin bitki ekstreleri belirlendi. En yüksek inhibisyon etkisi gösteren 3 bitkinin (dut yaprağı, ısırgan, keçiboynuzu) ve oral antidiabetik bir ilaç olan akarbozun sukroz yüklemesi yapılan sıçanların kan glukoz düzeyleri üzerine etkileri in vivo olarak incelendi. Elde edilen sonuçlardan, bitki ekstreleri, oral antidiabetik ilaçlar ve bitkilerden elde edilen bazı antidiabetik etkili ilaç etken maddelerinin a-glukozidaz üzerine inhibitor etkilerinin enzim kaynağına göre değiştiği saptandı. ıx
Özet (Çeviri)
SUMMARY a-GLUCOSIDASE INHIBITORS IN ANTIDIABETIC HERBS Diabetes is a systemic disease characterized by hyperglycemia, hyperlipidemia and hyperaminoacidernia. It is caused by a decrease in the secretion or activity of insulin and associated frequently with specific lesions of the microcirculation, neuropathic disorders and a predisposition to atherosclerosis. In this study, the effects of 39 traditional herbs which are used because of their antidiabetic effects, various antidiabetic oral agents and some components with antidiabetic effects on a-glucosidase activity have been investigated. We have used acarbose (Bayer), metformin (İlsan-İltaş), glurenorm (Eczacıbaşı), glubornuride (Roche), glibenclamide (Nobel) as antidiabetic agents. Baker's yeast, rat intestinal acetone powder, pure a-glucosidase and intestine and liver tissues have been used as enzyme sources. Effective herbs have been chosen by their IC50 values. The effects of 3 herbs (nettle, mulberry leaf, carob) which have the highest a-glucosidase inhibition rates and acarbose on blood glucose levels have been studied in vivo. According to the results, we can say that the a-glucosidase inhibitor activities of the herbs, antidiabetic agents and components are changing according to the enzyme origin.