Yöneticilerin liderlik tarzlarının çalışanların iş-yaşam dengesine etkisi: Bankacılık sektöründe bir araştırma
The effect of the leadership styles of the managers on the work-life balance of employees: A research in the banking sector
  1. Tez No: 606542
  2. Yazar: NİGAR AHMADOVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA BEKİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, yöneticilerin liderlik tarzlarının çalışanların iş-yaşam dengesine etkisinin olup olmadığının araştırılması ve bir etki varsa ne yönde olduğunun saptanmasıdır. Bu çerçevede, temel mevcut literatürü taranarak, liderlik ve iş-yaşam dengesi arasında ilişki olup, olmadığı ve ilişkinin yönü araştırılmıştır. Liderlik tarzı ile iş-yaşam dengesi arasındaki ilişkinin incelenmesi maksadıyla oluşturulan 73 ifadeden oluşan anketin 7 ifadesi demografik sorulardan oluşmaktadır. Liderlik tarzı ile iş-yaşam dengesi arasındaki ilişkinin incelenmesi maksadıyla yapılan araştırma, Azerbaycan Devletinin Bakü şehrinde en önemli iki banka çalışanları üzerinde yapılmıştır. Örneklem evren içerisinde bulunan, kolayda örnekleme metodu ile seçilmiş, araştırmaya katılmayı gönüllü kabul eden banka çalışanlarıdır. Anket 450 kişiye uygulanmıştır. Dağıtılan 450 anketten 301 i geri dönmüştür. Liderlik tarzlarının çalışanların iş-yaşam dengesine etkisi ile ilgili Türkiye ve Azerbaycan'da az sayıda çalışma bulunmaktadır. Azerbaycan genel olarak Türk toplumu olsa bile, Türkiye ile kültürel farklılıkları bulunmaktadır. Azerbaycan'da ele alınan bu konunun özellikle Azerbaycandaki literatüre ve iş yaşamına katkısı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to investigate whether the leadership styles of the managers are effective on the work-life balance of the employees and to determine the direction of any impact. In this context, the aim is to determine whether there is a relationship between leadership and work-life balance by scanning the main available literature. The aim of this study is to explain the relationship between the concepts mentioned in the Bank's employees. The 7-item questionnaire was composed of 73 statements to examine the relationship between leadership style and work-life balance and consists of demographic questions. The research conducted to investigate the relationship between leadership style and work-life balance was conducted on the two most important bank employees in Baku, Azerbaijan. The sample consists of bank employees in the universe, selected by the easy sampling method and willing to participate in the research. The questionnaire was applied to 450 people. Of the 450 questionnaires distributed, 301 were returned. There are few studies regarding the impact of leadership style on employees' work-life balance in Turkey and Azerbaijan. Even if Azerbaijan is Turkish society in general, there are cultural differences with Turkey. It is thought that this subject, which is dealt with in Azerbaijan, will contribute to the literature and business life in Azerbaijan.