Düşünme stilleri ile takım çalışması kalitesi ve performansı ilişkisi: Bir karma yöntem araştırması
The correlation between thinking styles and teamwork quality and performance: A mixed method study
  1. Tez No: 552986
  2. Yazar: YILMAZ KÖSEOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OKAN YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Düşünme Stilleri ile Takım Çalışması Kalitesi ve Performansı İlişkisi başlıklı bu çalışma bir örgütteki bireyin potansiyel etkisini elde etmek için örgütteki bireylerin eşsiz oluşlarının takımı harekete geçiren güce katkısını araştırmıştır. Bir organizasyon, bireysel özelliklerin işyerindeki günlük etkileşimi nasıl etkileyebileceğini bilmesi önemlidir çünkü her bir birey birlikte çalışmakta olduğu takıma kendi karakteristiğini de katmaktadır. Bu çalışma iş yerinde insan düşünme tarzlarının dikkate alınmasıyla organizasyonların etkililiği için yararlı olabilir. Ayrıca, bulgular işyerinde bireysel farklılıkların katkısı ile ilgili sınırlı deneye dayalı araştırma sonuçlarını zenginleştirmiştir. Bu çalışmanın üç amacı vardır. İlk olarak, bu çalışma, cinsiyet, yaş, eğitim ve çalışma süresini (ya da tecrübe) içeren demografik faktörlerin bireylerin düşünce tarzlarındaki önemini ortaya koymuştur. İkincisi, hem takım etkileşimi sırasında düşünme stilleri ile takım çalışmasının kalitesi arasındaki ilişkiyi hem de düşünme stilleri ile performans arasındaki ilişkiyi inceleyerek her iki taraftaki bireysel performans ve takım performansını araştırmıştır. Son olarak; bir organizasyondaki takım performansını etkileyen diğer yönler ele alınmıştır. Organizasyonlar yönetim faaliyetlerini desteklemek için basit, pratik ve uygulanabilir araçlara ihtiyaç duyar. Bu çalışmada, çalışanların düşünme stilleri profilini değerlendirmek için Gerçeklik İnşası Teorisi'ne (Sofo, 2002) dayanan Düşünme Stilleri Envanteri (DSE) kullanılmıştır. Yöntem, düşünme stillerinin beş boyutunu ölçen kuruluşlar için basit ve pratik bir araç olarak koşullu, sorgulayıcı, keşfedici, bağımsız ve yaratıcı stiller şeklinde kategorize edilebilir. Ekip çalışması kalitesini değerlendirmek için Hoegl & Gemuenden (2001) tarafından önerilen Takım Çalışması Kalitesi ölçeği (TÇK) kullanılmıştır. Çalışmada, her iki yöntemin yönetim bağlamlarında uygulanabilir olup olmadığı ve takım çalışmasının kalitesini değerlendiren düşünce stillerini tanımlanması araştırılmıştır. Bu çalışmada, elektronik posta yolu ile elde edilen nitel ve nicel bulguların birlikte değerlendirildiği karma bir yöntem kullanılmıştır. Niceliksel çalışma, bireysel değerlendirmede düşünme stilleri, takım çalışması kalitesi ve performansı ele alırken; nitel çalışma, yöneticilerin takım işleyişindeki düşünme stillerinin rolüne ilişkin algılarını ve örgütler içindeki takım performansını etkileyen bazı yönler hakkındaki anlayışlarını keşfetmiştir. Bu çalışma, DSE'nin düşünme stili profilini incelemek için önemli bir araç olduğunu ve örgütlerdeki takım çalışmasının kalitesini ölçmek için TÇK aracının kullanılabileceğini doğrulamaktadır. Varyans analizi, demografik faktörlerin düşünce stillerini etkilediğini ortaya çıkarmıştır. Bulgular düşünme stilleri ile cinsiyet, eğitim düzeyi ve çalışma süresi arasında önemli ölçüde farklılık olduğunu göstermiştir. Araştırma, yaş grupları ile düşünce stilleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığını ortaya koymuştur. Nicel verilerin istatistiksel analizi, bireysel düzeydeki analizlerde, düşünme stillerinin bireysel performansın zayıf bir göstergesi olabileceğini göstermiştir. Takım düzeyindeki analizlerde, takım üyelerinin keşfedici, bağımsız, yaratıcı düşünme stilleri ile takım çalışması kalitesinin tüm yönleri (iletişim, koordinasyon, karşılıklı destek, çaba ve uyum) ile olumlu yönde ilişkilidir. Ancak koşullu düşünme stili ile takım çalışması kalitesinin iletişim, koordinasyon, karşılıklı destek ve uyum yönleri arasında olumsuz yönde bir ilişki vardır. Takım performansı açısından, keşfedici ve bağımsız düşünme stili genel takım performansıyla pozitif bir korelasyona sahip olduğu bulunmuştur. Nitel çalışmada yapılan analizler, takım performansının üç önemli faktörünü içine alan bir takım performans modeli üretmiştir; liderlik, güven ve bağlılık, iletişim ve koordinasyon. Araştırma bulgularına yönelik birtakım öneriler sunulmuştur. Yönetim uygulamalarında, insan kaynakları (İK) uygulayıcıları, daha iyi bir takım kompozisyonu oluşturmak için bir organizasyon tarafından gerekli olabilecek diğer bireysel özellikleri değerlendirmek için DSE'yi kullanabilirler. Kaynak seçim ve değerlendirme süreçlerinde kullanılabilir. Bir örgüt, çalışanların beceri ve bilgisini arttırmak için eğitim materyalleri geliştirdiğinde, takım işleyişindeki düşünme stilleri bilgisi etkili olabilir. Araştırma sonuçlarına uygun olarak örgütler ve araştırmacılar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study entitled The Correlation Between Thinking Styles and Teamwork Quality and Performance investigated the contribution of the uniqueness of individuals in team dynamics in order to obtain the potential of individuals in organizations. As individuals work together in a team, and each individual brings their own characteristics, an organization needs to know how individual characteristics may influence day-to-day interaction in the workplace. This study could be influential for organizations' effectiveness by considering human thinking styles at work. Moreover, the findings enriched to the limited empirical research evidence about the contribution of individual differences in the workplace. This study had three objectives. First, this study examined the significance of demographic factors in an individual' s thinking styles which include gender, age, education, work tenure (or experience). Second, this study explored the correlation between thinking styles and the quality of teamwork during team interaction, as well as examining the relationship between thinking styles and performance on both sides; individual performance and team performance. Lastly, as performance is a complex matter, this study explored some other aspects that influence team performance in an organization. Organizations require instruments that are simple, practical and applicable to support management activities. This study utilized Thinking Style Inventory (TSI) based on the Theory of Reality Construction (Sofo, 2002) to assess the thinking styles profile of employees. The instrument can be categorized as a simple and practical tool for organizations which measure five dimensions of thinking styles; conditional, questioning, exploring, independent and creative styles. To assess teamwork quality, the Teamwork Quality instrument (TWQ) proposed by Hoegl & Gemuenden (2001) was used. In this study, the applicability of both instruments in the management contexts and the definition of thinking styles that evaluate the quality of teamwork has been investigated. In this study, a mixed method was used, in which qualitative and quantitative findings those obtained via email are evaluated together. The quantitative study captured the thinking styles, teamwork quality, and performance from individual assessment, while qualitative study explored managers' perceptions of the role of thinking styles in team functioning as well as their conceptions of some aspects that influence team performance within organizations. This study validates that TSI is a considerable instrument to examine the thinking style profile and that the TWQ instrument can be used to measure the quality of teamwork in organizations. An analysis of variance revealed that demographic factors impact on thinking styles. The findings indicated thinking styles differ significantly across gender, educational level, and work tenure. The study revealed that no statistically significant differences between thinking styles were identified across the age groups. Statistical analyses of the quantitative data demonstrated that at the individual level analyses, thinking styles might be a poor indicator of individual performance. At the team level analyses, the relationship between aspects of teamwork quality (communication, coordination, mutual support, effort, and cohesion) and team members' explorative, independent, creative thinking styles are positive. However, there is a negative correlation between conditional thinking style and communication, coordination, mutual support and cohesion aspects of teamwork quality. In terms of team performance, explorative and independent thinking style is positively correlated with overall team performance. Constructs analyses from the qualitative study produced a model of team performance which embraces three significant factors of team performance; leadership, trust and commitment, communication and coordination. In management practices, human resource (HR) practitioners can use TSI to assess other individual characteristics that may be required by an organization in order to build better team composition. The instrument can be used in selection and assessment processes. The knowledge of thinking styles in team functioning can be influential when an organization develops training materials for increasing skills and knowledge of employees.