Gayrimenkul değerlemesi: Akaryakıt istasyonu örneği
Real estate valuation: Gaz station example
- Tez No: 606541
- Danışmanlar: PROF. DR. GANİTE KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
2010'lu yılların başlarında, Türkiye'de henüz bilinmeyen, kapalı bir kutu olarak nitelendirilebilecek, gayrimenkul değerleme sektörü Türkiye'de de önemli konuma gelmeye başlamıştır. Gayrimenkul değerlemesi, bankacılık işlemlerine konu olan neredeyse tüm gayrimenkuller için kullanılmakta, bu sayede bankacılık işlemlerinde tarafların tamamı güvence altına alınmaktadır. İlerleyen zamanlarda sektörün öneminin giderek artacağı ve daha çok bilinir hale geleceği aşikârdır. Bu çalışmada, önemi giderek artan Gayrimenkul Değerleme Sektörü için genel içerisinde yaklaşık %1'lik bir kısmı temsil eden akaryakıt istasyonu değerlemesi ele alınmıştır. Çalışmada, pastanın en küçük dilimlerinden olan, uygulama açısından zor, zahmetli ve az sayıda örneği olan akaryakıt istasyonlarının değerlemesinde karşılaşılan zorlukları saf dışı bırakmak ve en doğru sonuçlara ulaşmak hedeflenmiştir. Çalışmada bir akaryakıt istasyonu ele alınmış olup Sermaye Varlıkları Fiyatlandırma Modeli(SVFM) ile sektörü temsil ettiği düşünülen, Borsa İstanbul'da işlem gören, Aygaz, Petkim, Tüpraş ve Turkas firmalarının geçmiş finansal verileri kullanılarak Beta (β) katsayısı bulunmuş ve çalışmanın konusu olan akaryakıt istasyonu verileri için uygun bir indirgeme oranı hesaplanmıştır. Elde edilen veriler ışığında ilgili akaryakıt istasyonunun değerleme işlemi çeşitli değerleme yöntemlerinden de faydalanarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the early 2010s, the real estate appraisal sector, which can be described as a closed box that is not yet known in Turkey, has started to become an important position in Turkey. Real estate appraisal is used for almost all real estates subject to banking transactions, thus securing all parties in banking transactions. It is obvious that the importance of the sector will increase and become more known in the future. In this study, the valuation of the fuel station which represents approximately 1% of the real estate appraisal for the real estate appraisal sector, which has become increasingly important, will be discussed. In this study, it is aimed to eliminate the difficulties encountered in the valuation of fuel stations, which are one of the smallest slices of cake, which are difficult, laborious and few in terms of application and to reach the most accurate results. In the study, a fuel station was discussed and the Beta (β) coefficient was calculated by using the historical financial data of Aygaz, Petkim, Tüpraş and Turkas companies which are considered to represent the sector with the Capital Asset Pricing Model (SVFM), and the subject of the study. A suitable reduction ratio was calculated for the station data. In the light of the data obtained, the appraisal process of the related fuel station has been made by using various appraisal methods.