Kurumsal yapı ve yeniliklerin iktisadi büyümeye etkilerinin analizi
The analysis of the effects of institutional structure and innovation on economic growth
  1. Tez No: 606546
  2. Yazar: DOĞAN KEŞAP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYFETTİN ARTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Güçlü kurumsal yapı ve yüksek yenilik seviyelerinin, sürdürülebilir büyüme açısından önemli olduğu düşünülmektedir. Genellikle, ülkelerin kendine özgü farklılıklarının da dikkate alınarak tesis edildiği kurumsal yapının ve yenilikçi girişimlerin hâkim olduğu bir ekonomide, verimlilik ve gelir gibi ülke refahına doğrudan etki eden alanlarda artışlar beklenmektedir. Bu nedenlerle, yenilik politikaları da dâhil olmak üzere kurumların göz ardı edildiği politika tasarım ve uygulamalarının, uzun vadede bekleneni karşılamaktan uzak olacağı tahmin edilmektedir. Öte yandan, uygulanacak politikaların etkinliğinin, kurum ve yenilik politikalarının yanında, politikaların ülkelere göre uygun bir şekilde tasarlanmasına bağlı olduğu düşünülmektedir. Çalışmada, kurumlar ve yeniliklerin iktisadi büyüme üzerindeki etkileri, farklı yenilik seviyesinde yer alan ülkeler için araştırılmaktadır. Bu bağlamda, 2003-2016 dönemi için farklı yenilik seviyelerindeki toplam 39 ülke panel veri yöntemleriyle analiz edilmiştir. Analize konu ülkeler ve grupları, Dünya Ekonomik Forumu tarafından hazırlanan Küresel Rekabetçilik Endeksi sınıflandırmasından elde edilmiştir. Çalışmadan elde edilen bulgular, kurumsal yapı ve yeniliklerin, analize konu dönemde, iktisadi büyümeyi pozitif etkilediğini göstermektedir. Ancak, kurumsal yapı ve yeniliklerin iktisadi büyüme üzerindeki etkileri ülke grupları arasında farklılaşmaktadır. Bu bağlamda, sürdürülebilir büyümeyi gerçekleştirmek isteyen politika yapıcıların, teşvik edici kurumsal yapıyı tesis etmeleri ve yenilikleri artıracak tedbirler almaları önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Strong institutional structure and high levels of innovation are considered important for sustainable growth. Generally, in an economy dominated by institutional structure is established by taking into account the unique differences of countries and innovative initiatives are expected to increase in the areas that directly affect the welfare of the country, such as productivity and income. For these reasons, it is estimated that policy designs and practices including innovation policies ignored by institutions will be far from meeting the expectations in the long run. In this context, it is considered that the effectiveness of the policies to be implemented depends on the appropriate design of the policies according to the countries as well as the institution and innovation policies. In this study, the effects of institutions and innovations on economic growth are investigated for countries at different levels of innovation. In this context, a total of 39 countries with different levels of innovation for the period of 2003-2016 were analyzed using panel data methods. The countries and groups included in the analysis were obtained from The Global Competitiveness Index classification prepared by the World Economic Forum. The findings obtained from the study showed that institutional structure and innovations positively affect economic growth during the period under analysis. However, the effects of institutional structure and innovations on economic growth varies among groups of country. In this context, it is important for policy makers who wish to achieve sustainable growth to establish an incentive institutional structure and to take measures to increase innovation.