Zihinsel mekanın biyoteknolojik gelişmeler aracılığıyla gerçek zamanlı temsili
Real time representation of cognitive architectural space via biotechnological advancements
- Tez No: 606552
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Ortamında Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Zihinsel mekan hayal edebilme gücüyle meydana gelen bir kavramdır. Zihinsel mekan fiziksel dünyadan sürekli alınan veriler ve yaşanan deneyimlerle beslenir ve dönüşür. Dolayısıyla düşünen ve tasarlayan zihin yani benlik kadar sayıda özgün zihinsel mekanın varlığından söz edilebilir. Zihinsel mekan, çeşitli geleneksel ve teknolojik yöntemlerle temsil edilmiş ve edilmektedir. Temsilin biçimi, hem algılananı hem de temsil etme süresini bir çok açıdan etkilemektedir. Dolayısıyla bu çalışmada, zihinsel mekanın mekansal bilgi kaybının en aza indirilerek, mekansal tüm duyumlarla beraber ve verimli bir şekilde temsil edilebilirliği araştırılmaktadır. Bu çalışmada zihinsel mekanın biyoteknolojik gelişmeler aracılığıyla gerçek zamanlı temsilinin oluşturulması ile bilgisayar ortamında mimarlığın ve zihinsel mekanın temsilinin bir sonraki aşamaya evrilebileceği değerlendirilmektedir. Bunun yanında tezin öngörmekte olduğu temsil yönteminin temeli olacak olan ve mevcut durumda mimarlık alanında kullanılmayan teknolojilerin sentezlenerek mimarlık alanına uygulanması gerekliliği vurgulanmaktadır. Biyoteknoloji alanındaki bazı gelişmeler bahsedilen temsil yönteminin öncüsü olabilecek çalışmalardır. Sanal Gerçeklik gibi kuşatıcı ortamlar sayesinde, tasarım ve temsil süreçlerinin sanal mekana aktarımı halihazırda yapılmaktadır. Bu gelişmelere ek olarak, özellikle EEG, fMRI gibi Beyin-Makine Arayüzü (BMA) gibi biyoteknolojik alanlardaki gelişmeler de hız kazanmış ve zihinsel mekanın sanal ortamlarda gerçek zamanlı temsil edilebilirliği olasılığını arttırmıştır. Bu bağlamda ikinci bölümde temsil edilme durumuna göre mekan incelenmiştir. Üçüncü bölümde temsil, temsil yöntemleri ve teknolojileri değerlendirilmiştir. Dördüncü bölümde biyoteknolojinin varoluş alanları, bu alanlara ve mimari temsile kattığı değerler yer almaktadır. Sonuç olarak biyoteknoloji alanının mekansal temsile kazandıracağı öngörülen bir ortam önerisi sunulmaktadır. Zihinsel mekanın biyoteknoloji alanındaki gelişmeler aracılığıyla gerçek zamanlı temsili, ortaya çıkan temsil ürününün somutluk açısından maket veya perspektif gibi bir ifade yöntemine benzediğinde; algılayan zihnin, temsili öznelleştirme durumunu en aza indirgeyeceği değerlendirilmektedir. Böylelikle zihinsel mekan temsili, böylesine verimli bir bilgi aktarımıyla, şimdiye dek deneyimlenmediği kadar hızlı ve gerçeğe yakın bir iletişim yöntemine dönüşebilecektir. Bu tezde, sanal gerçeklik alanındaki çalışmalar ve biyoteknoloji alanındaki gelişmeler değerlendirilerek, bu gelişimlerin mimari temsil alanına nasıl entegre edilebileceği sorusuna yanıt aranmaktadır. Elde edilen bulgulara göre, mekan ve gerçeklik temsillerinin, bahsedilen gelişmelerin mimari temsil alanına aktarılması ile birlikte, bilgisayar ortamında mimarlık alanında yeni bir oluşuma öncülük edebileceği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cognitive space is a concept which is constructed via the power of imagination. Cognitive space is fed and evolved around the constant data feed from the physical world and the experiences. Accordingly, it can be claimed that there are cognitive spaces as many as thinking and imagining minds. Cognitive space has been and is represented via a varitety of traditional and technological methods. The way of representation affects the time and perception of the cognitive space in many different angles. Accordingly, the following work researches the possibility of representing the cognitive spaces in the most efficient way in terms of space related information loss and inclusion of all the senses. Accordingly, the following research claims that the development of real time representation of cognitive space with the help of biotechnological developments, computer based architecture can evolve into the next phase. Additionally, the fundamentals of the method this research provides, requires the inclusion of currently not related disciplines; therefore, the conclusions advise that the approach to the provided method should be a cross-discipline approach. Some of the developments in biotechnology have the potential to be the pioneer methods of the representation method provided. Some of the immersive medium methods such as Virtual Reality have already been used in the design and representation processes. Additionally, biotechnological developments have been hastened with the help of the Brain-Machine Interface (BMI) systems such as EEG, and fMRI; increasing the possibility of the real time representation of the cognitice space in virtual spaces. In this context, the second part of this desertation has studied the space with respect to representation methods and capabilities. The third part evaluates representatiın, representation methods and technologies. The fourth and last part consists of the existing studies in biotechnology, and the potential values–added of these developments to architecture. The conclusions part include the foresight of what biotechnology can provide to the representation of the cognitive space. Real time representation of the cognitive space via the developments in biotechnology, when it becomes similar to mock-up and perspective methods in representation, has the potential to reduce the perception based changes of the space of the receiving end of the representation. This way, representation of cognitive space will be able to evolve into previously unexperienced level of speed and accuracy with the help of such efficiency in information transformation. Accordingly, the following desertation seeks to find out the possibility of integrate the developments in virtual reality and biotechnology to architectural representation of cognitive space. Based on the findings of the research, with the integration of space and reality representation methods to architectural representation, the method proposed has the potential to lead the evolution of a new generation of representation.