Sanat galerisi ziyaretlerinde gerçekleştirilen aktif öğrenme etkinliklerinin 4-6 yaş arası çocukların frostig görsel algılarına etkisi
The effect of active learning activities during art gallery visits on frostig visual perceptions of children aged between 4 and 6
- Tez No: 606563
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ DİLMAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Amaç: Bu araştırmada sanat galerisi ziyareti sürecinde aktif öğrenme etkinliklerinin anaokuluna devam eden 4-6 yaş arası çocukların Frostig görsel algılarına etkisi incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Bu çalışmada dört aşamaya yer verilerek: içerik toplama, verilerin derlenmesi, veri analizi ve değerlendirme yapılmıştır. Araştırma grubu, Erzurum ili Palandöken ilçesine merkezindeki Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı Zübeyde Hanım Anaokulunun anasınıfına devam eden 15'i deney, 15'i kontrol grubu olmak üzere 30 öğrenciden oluşmaktadır. Yansız olarak belirlenen deney ve kontrol grubuna ön test olarak Frostig Görsel Algı Testi uygulanmıştır. Deney grubundaki çocuklara bir ay süre içerisinde hafta bir kez sanat galerisi ziyaretinde ve sonrasında aktif öğrenme tekniği beraberinde eğitim programı uygulanmıştır. Kontrol grubu ise okul öncesi eğitim programlarına devam etmişlerdir. Sürecin sonunda deney ve kontrol grubuna son test uygulanmıştır. Veri toplama aracı olarak Frostig tarafından geliştirilen“Frotig Görsel Algı Testi”kullanılmış olup istatistiksel verilerin çözümlemeleri SPSS 22.0 istatistik programı ile yapılmıştır. Bulgular: Araştırmada elde edilen sonuçlar değerlendirildiğinde; test genelinde alınan puana göre son test toplam puanlarının sıra ortalaması dikkate alındığında kontrol grubunun puanının deney grubu puanına göre düşük olduğu görülmüştür. Deney grubunda ön test ve son test sonuçları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılığa rastlanmıştır. Sonuç: Araştırmalar sonucunda okul öncesi 4-6 yaş çocuklara görsel algılamayı sanat galerisi ziyaretinde aktif öğrenme etkinliğinin çocukların görsel algılama becerilerini olumlu yönde etkilediği görülmüştür. Öğrenci ve öğretmen görüşlerine göre, eğitim programında sanat galerisi etkinliğine yer verilmesinde çocukların farkındalık düzeyinin geliştiği, sanatsal faaliyetlerini sevdiği, dikkat ve görsel algılarında birtakım gelişmeler kaydedildiği, şekil, zemin ve renk algısında gelişmeler sağlandığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study is to investigate the effect of active learning activities during art gallery visit on the Frostig visual perception of children aged between 4 and 6 attending kindergarten. Method: This study is divided into four stages, which are collection of data, compilation of data, data analysis and evaluation. The research group consists of 30 students, from Zübeyde Hanım Kinder garden of the Ministry of National Education in Palandöken district, Erzurum, 15 of which are in the experimental group and the rest is in the control group. Frostig Visual Perception Test was given to the objectively selected experimental and control groups. The children in the experimental group visited the art gallery once a week for a month, and then the active learning technique and training program were given together. The control group followed their pre-school education programs. At the end of the process, the final test was given to the experimental and control groups. As a data collection tool“Frostig Visual Perception Test”developed by Frostig was used and analysis of statistical data was conducted by SPSS 22.0 statistic program. Findings: When the obtained results of the study were evaluated, it was observed that when the average of the post-test total scores were taken into account, the score of control group was lower than the experimental group according to the general test score. A statistically meaningful difference was observed between the pre-test and post-test results in the experimental group. Results: As a result of the research, it was observed that active learning activity during the art gallery visit had a positive effect on the visual perception skills of the preschool children aged between 4 and 6. According to the opinions of the students and teachers, it was revealed that including art gallery activity within the educational program improved the children's awareness level, motivated them to love art, let a set of improvements in their visual and attention perceptions as well as their shape, floor and colour perceptions.