Beden ve benlik ilişkisi üzerine resimsel çözümlemeler
Pictorial analyzes on the relationship between body and self
  1. Tez No: 606570
  2. Yazar: ZEYNEP ŞULE TUNÇGÖL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Araştırmanın amacı, beden ve benliğin birbiri ile olan ilişkisini inceleyip, resim sanatında incelemek ve bu kavramların resimsel yollarla da ifade edebileceğini göstermektir. Araştırma resim sanatı kapsamında oluşturulmuştur. Araştırma, gözlem ve uygulama olmak üzere iki kolda yürütülmüştür. İlgili alanlar kapsamında kaynak incelemesi, veri toplama ve değerlendirmesi yapılmış, aynı ve benzer konularda yapılan çalışmalar incelenip çözümlenmiştir. Konu ile alakalı resim çalışmaları yapılmıştır. Araştırma, beden ve benlik ilişkisi ile ilgili çözümlemelerle, bu kavramların resimsel yollarla da ifade edileceği gösterilmiştir. Konuyla alakalı çalışmaların incelenmesiyle içerik zenginleşmiş ve farklı bakış açılarının da gelişmesine teşvik etmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the relationship between body and self and examine them in the art of painting and to show that these concepts can be expressed in pictorial ways. The research was created within the scope of painting. The research was conducted in two branches: observation and application. In the scope of related fields, resource analysis, data collection and evaluation have been made and studies on the same and similar subjects have been analyzed and analyzed. Painting studies related to the subject have been made. The research has shown that these concepts will also be expressed in pictorial ways by analyzing the relationship between body and self. The content was enriched with the study of relevant studies and encouraged the development of different perspectives.