Türkiye'de işsizlerin aldığı iş teklifi sayısını etkileyen faktörler
The factors affecting number of job offers of the unemployed in Turkey
  1. Tez No: 606571
  2. Yazar: MERVENUR YURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Çalışmada, dünyanın büyük bir sorunu haline gelmiş olan işsizlik problemine değinilmiştir. İşsiz olan bireylerin iş bulması yada işsizlik sürelerinin kısaltılması için nasıl daha çabuk ve daha çok iş teklifi alabilecekleri incelenmiştir. Bu amaçla bir anket hazırlanmıştır. Anket, işsiz bireylerin iş teklifi alma sayısının incelenmesi bakımından önemlidir. Anket hazırlığında daha önceki çalışmalarda dikkate alınmıştır. Hazırlanan toplam 2162 anket, Türkiye'nin farklı bölgelerinden 13 adet ilde işsiz ve iş arayışında bulunan bireylere uygulanmıştır. Çalışmada aşırı yayılım olduğundan negatif binomial model uygulamasına yer verilmiştir. Bireylerin iş teklifi almasını etkileyen nedenlerin karşılaştırılması yapılarak işsiz bireylerin neler yaparlarsa yada hangi özelliklere sahip olurlarsa daha kolay ve hızlı iş bulacakları yönünde önerilerde bulunulmaya çalışılmıştır. Çalışmada işsiz bireyler cinsiyet, yaş, eğitim, mesleki eğitim, staj, iş arama yöntemleri ve alkol kullanımı gibi özelliklere göre incelenmiştir. Sonuç olarak yapılan çalışmaya göre bireyin eğitim seviyesi arttıkça iş teklifi alma sayısı azalmıştır. Staj yapmış olmak ve mesleki eğitimi olan bireylerin beklentiyle aynı yönde iş teklifi alma sayısı artmıştır. İncelenen makalelerde ve çalışmalarda görüldüğü üzere bireyin iş arama yolu arttıkça iş teklifi sayısı artmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the unemployment problem, which has become a major problem in the world, has been prepared in order to examine how the unemployed individuals can get a job offer more quickly and to find a job or shorten their unemployment period. A questionnaire was prepared for this purpose. It is important to examine the number of unemployed individuals receiving job offers in the survey. It has been taken into consideration in the previous studies in the preparation of the survey. The questionnaires were made with unemployed individuals in 13 provinces in from different regions of Turkey. A total of 2162 questionnaires were administered. In this study, negative binomial model is applied because of over dispersion. By comparing the reasons that affect individuals' getting job offers, it is tried to make suggestions that unemployed individuals will find jobs more easily and faster whatever they do, or which features they have. This study examines unemployed individuals according to gender, age, education, vocational training, internship, job search methods and alcohol use. As a result, as the education level of the individual increases, the number of job offers decreases.