Okul öncesi çocukların çocuk kitaplarındaki resimlere ilgisi
Pre-school children's interest in children's book pictures
  1. Tez No: 606626
  2. Yazar: NİLAY HAZAL BAŞARIR
  3. Danışmanlar: PROF. HAKİME NUR GÖKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte rekabet, rekabetle birlikte insan profiline duyulan ihtiyaç her geçen gün biraz daha artmıştır. Teknoloji alanındaki bu değişim toplum yapısında bazı önemli değişimlere sebep olmuştur. Gelişen teknoloji ile eğitim materyallerinde de önemli bir değişim gözlenmektedir. Yine de şüphesiz basılı eğitim araçlarının başında kitaplar gelmektedir. Birey yaşamın hemen her evresinde kitaplardan yararlanabilmektedir. Bireyler toplumu oluşturmakta ve okuma kültürüne sahip toplumların bilim, sanat ve kültürel birçok alanda ileri olduğu hemen herkes tarafından bilinmektedir. Toplum alanında yaratılacak bu köklü değişimin temelleri ise erken çocukluk döneminde kazandırılmaktadır. Erken çocukluk döneminde sevdirilen kitaplar, bir sonraki basamaklarda okuma isteğine katkı sağlamaktadır. Bu dönemde okuma yazma bilmeyen çocuklar en çok kitap tasarımı ve illüstrasyonlar aracılığıyla kitaplar ile bağ kurmaktadır. Ancak ticari kaygılar ile denetimsiz olarak piyasaya sürülmüş hikâye kitabı seçimlerinde, ailelere, öğretmenlere, yayınevlerine ve daha birçok birime sağduyulu, bilinçli ve sanatçı duyarlılığına sahip olarak büyük görevler düşmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, as the Technology develeoped so did the Competition, with that the need for better qualified personal has soarred day by day. This development in technology has caused some important changes in the structure of society. With the developing technology, a significant change is observed in educational materials. Nevertheless, books are certainly the leader of published educational tools. The individual can benefit from books in almost every stage of life. Individuals establish the society and it is a common known fact by almost everyone that Society with higher rates of literacy are also more advanced in many fields of science, art and culture. The foundations of this radical change in the society are gained in early childhood. The books which were made to be endeared in early childhood ,contribute to the desire to read in the next steps. In this period, illiterate children mostly make a connection designs and illustrations of books . However, due to commercial concern, Storybooks published solely without passing through any meaningful control mechanism,places a major responsibility on the shoulders of prudent families, teachers, publishers and other functions of the society.