Borik asitten nano bor oksit sentezi
Nano boron oxide synthesis from boric acid
- Tez No: 606634
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYDAR ALTINOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Çalışmada, nano boyutta bor oksit kristalleri çözelti-kristalizasyon yöntemi ile sentezlenmiştir. Etimaden ürünü borik asit kullanılmıştır. Borik asit, N2(g) gazı altında havasız ortamda suda çözülmüştür. Bu çözelti farklı sıcaklıklarda ve farklı sürelerde ısıtılarak borik asidin yapısında bulunan kristal suyun uzaklaştırılmasıyla nano boyutta bor oksit kristalleri elde edilmiştir. 210-840 nm arasında nano boyutta bor oksit elde edilmiş ve %94 saflıkta nano bor oksit kristalleri sentezlenmiştir. Sentezlenen nano boyuttaki bor oksit taramalı elektron mikroskobu (SEM), X-ışını difraksiyonu (XRD) eğrileri ve titrimetrik yöntemi ile karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, nano-size boron oxide crystals were synthesized by solution-crystallization method. Boric acid which was Etimaden product was used. Boric acid was dissolved in water in an airless environment under N2(g) gas. Nano-sized boron oxide crystals were obtained by heating this solution at different temperatures and at different times by removing the crystal water in the boric acid structure. Boron oxide nanoparticles were obtained at between 210 and 840 nm. Nano-boron oxide crystals were synthesized with a purity of 94%. The nanoscale boron oxide synthesized was characterized by scanning electron microscopy (SEM), X-ray diffraction curves (XRD) and titrimetric method.